Gutek i Świstak w regatach Transat Jacques Vabre !

0
781

Transatlantyckie regaty dwuosobowych załóg – Transat Jacques Vabre – ruszają 3 listopada 2013 roku o godzinie 1302 z francuskiego Hawru do brazylijskiego Itajai. Gutek i Świstak będą pierwszą w historii tych regat polską załogą. Popłyną na tym samym jachcie na którym Gutek startował w zeszłorocznych regatach Vendée Globe, a w tym roku mierzył się z rekordem Atlantyku.

obraz nr 1

Mapa trasy dwudziestych regat TJV: z Hawru do Itajai. / rys. Transat Jacques Vabre

Transat Jacques Vabre to prestiżowa impreza w światowym kalendarzu regatowym. Tegoroczna edycja będzie już dwudziestą z kolei, jubileuszową. Regaty rozgrywane są co dwa lata, a na linii startu za każdym razem znajduje się czołówka oceanicznych żeglarzy regatowych. Udział do dnia dzisiejszego potwierdziło 10 dwuosobowych załóg na jachtach klasy IMOCA Open 60 – będzie można obserwować rywalizację najlepszych żeglarzy znanych z Vendée Globe. Oprócz „sześćdziesiątek” w kategorii jachtów jednokadłubowych popłyną również jednostki Open 40 (25 załóg). Wielokadłubowce będą reprezentowane przez wielkie trimarany MOD 70 (3 załogi) oraz Multi 50 (5 załóg).

Gutek tak wypowiada się na temat planowanego startu w regatach TJV: „Ten start chciałbym potraktować treningowo, bez szczególnej presji na wynik. Plan jest taki, żeby wystartować i skończyć, co samo w sobie będzie dla mnie dużą satysfakcją. Jacht nie będzie podlegał żadnym większym przeróbkom, będziemy korzystać z tego co mamy i postaramy się użyć wszystkiego najlepiej, jak potrafimy.”

obraz nr 2

fot. R. Hajduk / Shuttersail.com

Na temat swojego współzałoganta, dotychczasowego kapitana technicznego jachtu, mówi tak: „Po raz pierwszy popłynę ze Świstakiem w trybie regatowym, chociaż przepłynęliśmy razem już tysiące mil w prawie każdych warunkach. Zdecydowałem się płynąć z nim, ponieważ po pierwsze znam go bardzo dobrze i dogadujemy się na pokładzie, a po drugie zależało mi, aby załoga była w stu procentach polska. Był pomysł, aby startować z Włochem Alessandro di Benedetto lub z Bradem Van Liew. Nie chciałem jednak tymczasowego załoganta, tylko kogoś, z kim będę mógł żeglować również w kolejnych sezonach. Moim kolejnym celem są dwuosobowe regaty Barcelona World Race startujące w przyszłym roku, więc powoli muszę zacząć porządkować swoje plany w tym kierunku.”

obraz nr 3

fot. R. Hajduk / Shuttersail.com

Z kolei Świstak tak komentuje plany startowe: „Czuję się wyróżniony, bo Gutek mógł wybierać załoganta wśród wielu innych żeglarzy. Mam nadzieję, że sprostam jego oczekiwaniom, dla mnie jest to początek realizacji kolejnego etapu moich żeglarskich planów i marzeń”.

Oficjalna strona regat Transat Jacques Vabre znajduje się tu: http://www.transat-jacques-vabre.com/fr i jeszcze nie ma tam informacji na temat startu Gutka i Świstaka, ale organizatorzy dziś potwierdzili ich udział na profilu facebookowym regat:

obraz nr 4

“10 jachtów IMOCA na starcie. Zbigniew Gutek Gutkowski i Maciej Marczewski dziś potwierdzili swój udział w regatach Transat Jacques Vabre na pokładzie jachtu, którego nazwa zostanie potwierdzona wkrótce. Witamy serdecznie ten stuprocentowo polski duet!”

Komentarze