Do rozpoczęcia Transat Jacques Vabre 2017 został tydzień

0
645

Odliczanie do rozpoczęcia 13-tej edycji Transat Jacques Vabre,  która wystartuje 5 listopada, zaczęło się po otwarciu wioski żeglarskiej w miniony piątek.

 

W Le Havre zakotwiczonych jest obecnie 38 jachtów uczestniczących w wyścigu. O godz. 14:00  lokalnego czasu zadokowały się ostatnie jednostki, w tym Maxi  Edmond Rothshild (32 metry długości i 23 metry szerokości). O godz. 16:00 wioska żeglarska Transat Jacques Vabre została otwarta dla zwiedzających. Pojawiło się mnóstwo osób chcących zobaczyć  flotę składającą się z 16 jednostek Class40, 6 jednostek Multi 50, 13 jachtów Imoca i 3 jachtów Ultime.

 

obraz nr 1

 

Wczoraj w Le Havre można było poczuć powiew lata. Słońce świeciło, kapitanowie byli rozpromienieni, flagi 38 jachtów powiewały na wietrze, a tłumy zwiedzających zapełniły keje zatoki Paul Vatine i de l’Eure. Fani wyścigu i mieszkańcy miasta byli jak jedna wielka rodzina, ciesząca się tą wielką chwilą. Dziś, o godz. 11:00, wioska żeglarska została oficjalnie otwarta przez Lica Lemonniera, burmistrza Le Havre i prezesa regionalnej organizacji CODAH (communauté d’agglomération havraise), Xaviera Mitjavila, przedstawiciela sponsorów, Marie- Agnès Poussier-Winsback, wiceprezydenta regionu Normandii i Nicolasa Hénarda, prezesa FFV (francuskiej federacji żeglarskiej), którzy przecięli tradycyjną wstęgę, tytułem wstępu do wspaniałego wydarzenia, jakim jest TVJ.

 

Dla 76 kapitanów, po grupowym zdjęciu i wieczornej konferencji, zapowiada się bardzo pracowity tydzień. Odbędzie wystawa poświęcona regatom, spotkania w szkołach  i miejscach publicznych, kontrola bezpieczeństwa i studiowanie prognoz pogody – wszystko w sielankowej atmosferze Le Havre.

 

 

 

Źródło: www.transatjacquesvabre.org

 

 

Zdjęcia: Jean-Luis Carli

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Komentarze