Gdynio – pokaż się światu!

0
656
obraz nr 1

 
 

12 marca br. wyruszył w swoją najdłuższą tegoroczną podróż morską najbardziej reprezentacyjny nasz żaglowiec „Dar Młodzieży” – z zapowiedzią powrotu z końcem sierpnia br. i to od razu na remont stoczniowy. Bardzo sympatycznym i godnym odnotowania faktem, stało się podpisanie na burcie statku, w jego salonie kapitańskim porozumienia, na mocy którego żaglowiec będzie wykorzystany (oprócz morskiego szkolenia studentów) do promocji Akademii Morskiej, miasta-portu macierzystego Gdyni oraz żeglarstwa. A czynił to będzie podczas parad żeglarskich powiewając na maszcie wielką flagą Gdyni oraz prezentując w portach zawinięcia wystawę fotograficzną „Gdynia – a vibrant maritime city„. Wszyscy pamiętamy przecież, jakiego symbolu zabrakło na żaglach „Daru Młodzieży” i co ukazało się naszym oczom podczas parady The Culture 2011 Tall Ships Regatta5. września 2011 roku… – aż dech zapierało!

W każdym razie, 12 marca o 9.30 miało miejsce podpisanie porozumienia, o którym mowa wyżej. Bohaterami tego wydarzenia stali się Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Rektor Akademii Morskiej w Gdyni – prof. zw. dr hab. Piotr Jędrzejowicz. Po przekazaniu na ręce Rektora AM flagi – została ona wciągnięta na maszt.

obraz nr 2

 
obraz nr 3

 
Dowodzący żaglowcem kapitan ż. w. Krzysztof Kucyba – zabrał pod swoje skrzydła na początek 70. żeglarzy z całej Polski. Po dwóch tygodniach zamustrują w Antwerpii na pokład słuchacze belgijskiej Hogere Zeevaart School, a później wszystko potoczy się zgodnie z przygotowanym już harmonogramem rejsów – kliknij tu 

I tak po tej ważnej ceremonii i „dopieszczeniu” przez ekipę serwisową urządzeń siłowni statek mógł o godz. 11.20 odcumować i ruszyć na podbój serc ludności świata, niosąc piękną informację o mieście, które wielkimi literami wybite ma na rufie swej (gdyby ktokolwiek nie pamiętał – już od 31 lat…). I być może – dzięki temu, co napisałem półtora roku temu, w jakiś sposób mogłem przyczynić się do powstania tej pięknej myśli, która dzisiaj przyświecała wyjściu w morze naszego żaglowca… –zajrzyj tu – kliknij.

Cezary Spigarski 
Zdjęcia: Tomasz Degórski, Cezary Spigarski (więcej fotek – galeria)

 
Źródłowww.oficynamorska.pl 

Komentarze