Film dokumentalny o Jance Bielak

0
561

Bohdan Sienkiewicz i Michał Dąbrowski przygotowują film o pojedynku siostrzanych żaglowców – „Daru Młodzieży” i „Miru” – podczas regat  z Turku do Gdyni w ramach The Culture 2011 Tall Ships Regatta. To nie jedyny wspólny projekt obu redaktorów, którzy pracują również nad filmem dokumentalnym o Jance Bielak.

Zmagania „Daru Młodzieży” i „Miru” udokumentuje film „Siostry”. Zdjęcia realizowane były równolegle na pokładach obu jednostek przez dwie ekipy filmowe. Dramatycznych zdarzeń w obrazie nie zabraknie, bowiem rosyjska fregata już na początku rejsu straciła pięć żagli.

Bohdan Sienkiewicz i Michał Dąbrowski przygotowują również film o Jance Bielak –  nieoficjalnym ambasadorze morskiej i żeglarskiej Polski w Wielkiej Brytanii. Idea dokumentu powstała tuż po śmierci Janki Bielak 18 stycznia 2009 r.

Przez 35 lat Janka Bielak była jednym z najbardziej wpływowych wolontariuszy działających w ramach Sail Training Association i jego różnych organizacyjnych wcieleń (STI, ISTA) na arenie międzynarodowej.

Urodzona na przyłączonym w czasie wojny do ZSRR Wołyniu, setki kilometrów od morza, Janka Bielak przeżyła sześć trudnych lat w obozie pracy przymusowej. Po wojnie wyjechała z Polski ze względów politycznych i w 1951 r. zamieszkała w Londynie.

W 1973 r., po wizycie roboczej w Gdyni, przewodniczący Sail Training Association brytyjski komandor Greville Howard, za radą komandora Juliana Czerwińskiego – brata Janki Bielak, skontaktował się z nią, aby znając język angielski, polski i rosyjski, pomogła w organizacji Operacji Żagiel w Gdyni. Tak zaczęła się jej wieloletnia i owocna praca, której celem była realizacja idei organizatorów The Tall Ships’ Races – rozwijanie przyjaźni i współpracy między narodami.

Janka Bielak doprowadziła m.in. do udziału Rosjan w regatach do Stanów Zjednoczonych w 1976 r. Potem rosyjskie i polskie żaglowce były już stałymi uczestnikami imprez Cutty Sark Tall Ships’ Races.

15 sierpnia 2001 r. w dniu Święta Wojska Polskiego została, na wniosek Marynarki Wojennej, udekorowana przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim „Polonia Restituta” za swoje zasługi – jako jedyny cywil i jedyna kobieta wśród odznaczanych generałów i admirałów. Natomiast w 2005 r. Sail Training International ustanowił medal jej imienia – „The Janka Bielak Medal” – nadawany obecnie za wybitne zasługi dla propagowania międzynarodowej przyjaźni i budowania porozumienia poprzez szkolenia żeglarskie.

Informacje na podstawie tekstu Jerzego Knabe, dostępnego na stronie internetowej: www.pogoria.org/dzialy/sylwetki/S9.htm .

Bohdan Sienkiewicz – popularyzator żeglarstwa i problematyki morskiej, pracował w wielu mediach morskich. Przez cztery lata był też korespondentem Polskiego Radia i Telewizji w Afryce. Twórca m.in. programu „Latający Holender”. Audycja o tematyce żeglarskiej, przeznaczona głównie dla młodzieży, ponad 26 lat emitowana była na antenie Telewizji Polskiej w Gdańsku.

Michał Dąbrowski – dziennikarz prasowy, telewizyjny i radiowy, związany zawodowo z oddziałem TVP w Gdańsku oraz Akademia Morską w Gdyni.

Przypominamy o specjalnym serwisie poświęconym zlocie żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta w Gdyni: www.zagle.miasto.gdynia.pl

Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Komentarze