Ekspresem na szlaku Kolumba

0
668
obraz nr 1

Joyon na pokładzie Ideca. / Fot. J.M. Liot / DPPI / IDEC

 

Francis Joyon, na pokładzie maxi trimarana IDEC pobił właśnie rekord na trasie Kolumba (Kadyks – San Salwador). Francuz wpłynął na metę dziś o godzinie 05.57 rano czasu polskiego.

 8 dni 16 godzin 7 minut 5 sekund to nowy czas obowiązujący na trasie liczącej teoretycznie 3884 mile (korekta poprzedniego rekordu, również należącego do Joyona o 1 dzień i 4 godziny). Średnia prędkość wyniosła 18,66 węzła. (Według pomiarów nad dnem Joyon przepłynął w sumie 4379,5 Mm z prędkością 21,04 węzła – wow!)

 To pierwszy przypadek, kiedy Szlakiem Kolumba udało się popłynąć w  czasie poniżej 9 dni. Osiągnięcie tym większe, że żeglarz nie korzystał  z żadnego routingu czy innej pomocy dotyczącej strategii i wyboru trasy.

 Kolejny plan Joyona to próba pobicia rekordu północnego Atlantyku na Trasie Nowy Jork – Przylądek Lizard (USA-UK). Na początku wiosny rozpocznie się odliczanie do startu. Do pobicia tego samego rekordu – ale w klasie Open 60 i kategorii solo przymierza się Gutek. Może obaj spotkają się w Nowym Jorku?

więcej:  www.trimaran-idec.com

Źródło: http://milkajung.com/ 

Komentarze