Dzień dwóch parad

0
493

Tego jeszcze w Polsce nie było! Parada okrętów i samolotów Marynarki Wojennej (z udziałem okrętów zagranicznych) a potem parada żeglarska odbyły się dzisiaj (tj. 30 czerwca) na Zatoce Gdańskiej. Wszystkie jednostki przeszły wzdłuż gdyńskiego brzegu doskonale widoczne dla tysięcy zgromadzonych na nim ludzi.

 Parada okrętów i samolotów rozpoczęła się kwadrans po godz. 14. Godzinę potem, w ślad za nimi, ruszyła parada żeglarska. Szczegółową relację z parady Marynarki Wojennej przeczytać można TUTAJ.

Parada żeglarska, zorganizowana przez Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, zgromadziła kilkadziesiąt jednostek różnego typu w tym tradycyjne kaszubskie łodzie zwane pomerankami z burmistrzem Jastarni Tyberiuszem Narkowiczem na pokładzie. Prowadził ją żaglowiec „Pogoria”. Jachty i żaglówki popłynęły śladem okrętów pod czujnym okiem komandora parady żegarskiej prof. Antoniego F. Komorowskiego.

Parady były finałowym akcentem Święta Morza, które trwało w dniach 22-30 czerwca. Pomimo tego, że pogoda dzisiaj w Gdyni nie rozpieszczała obejrzały ją tłumy mieszkańców miasta, turystów i, przybyłych specjalnie na nią, pasjonatów morza. Nie przeszkadzał im przelotny deszcz, porwisty wiatr i zimno.

– To było niesamowite przeżycie – mówi Kazimierz Nowak, który przyjechał do Gdyni z Mazur. – Zobaczyć te wszystkie rzeczy – to było moje marzenie. Cieszę się, że to się spełniło. Dotyczy to nie tylko parad, ale całego w ogóle Święta Morza. To był świetny pomysł. Już nie mogę się doczekać następnego razu.

Po paradzie jachtów żeglarze udali się do Jacht Klubu Morskiego Gryf gdzie odbyło się spotkanie przy grillu. Umilił ją występ harfiarki Barbary Karlik.

Święto Morza w Gdyni to wydarzenie nawiązujące do tradycji Święta Morza, zapoczątkowanego w okresie II Rzeczypospolitej. W programie tegorocznej edycji znalazło się ponad 40 imprez o morskim charakterze wśród nich wiele żeglarskich. Ich opis znleźć można na stronie www.swietomorza.eu.

Galerię zdjęć z parady można obejrzeć TUTAJ a krótki filmik TUTAJ.

Organizatorzy Święta Morza: Urząd Miasta Gdyni, Liga Morska i Rzeczna, Marynarka Wojenna RP, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Krajowa Izba Gospodarki Morskiej.

Partnerzy: Akademia Morska w Gdyni, Urząd Morski w Gdyni, Fundacja Helios.

Patroni medialni: „Dziennik Bałtycki”, „Radio Gdańsk”, naszemiasto.pl, sailbook.pl, eRatusz

Fot. Tadeusz Lademann, Natalia Szymczyk, Łukasz Dubiela

 

www.pozz.org.pl/ 

Komentarze