Delphia 24OD: Mistrzostwa Polski rozpoczęte!

0
592

Rozpoczęły się Mistrzostwa Polski klasy Delphia 24 OD rozgrywane w trakcie trwających właśnie Volvo Gdynia Sailing Days. Pierwszego dnia, przy momentami słabnącym wietrze rozegrano wszystkie 3 starty. Prowadzi wielkopolski Indygo Sailing Team z Piotrem Kowalewskim za sterem.

Zawody rozpoczęły się zgodnie z planem. Na starcie stanęło aż 13 załóg, w tym aktualny lider Pucharu Polski, Paweł Oskroba i Vectra Sailing Team. Stawka w klasie jest jednak na tyle wyrównana, że wszystkiego można się spodziewać i nawet najdrobniejszy błąd może zdecydować o kolejności na mecie. Po pierwszym dniu startów na pozycję lidera wysunął się Piotr Kowalewski i Indygo Sailing Team. Wygrali oni pierwsze dwa wyścigi, zaś w trzecim zajęli drugie miejsce.

– W pierwszym starcie, w zasadzie z ostatniego miejsca obroniliśmy się zajmując ostatecznie pierwszą pozycję. Wpłynęły na to małe anomalie wiatrowe – niektóre załogi je zauważyły i odpowiednio zareagowały, inne nie, dlatego mi. in. dla nas wyścig był udany. W drugim wyścigu dobrze żeglowaliśmy na kursach genakerowych, taktycznie rozegraliśmy trasę. Do końca walczyliśmy o zwycięstwo z załogami Apotexu i Delphia Yachts/Pantaenius. Ostatecznie to nasz jacht pierwszy przekroczył linię mety – wspomina Piotr Kowalewski z Indygo Team. – Stawka jest jak zawsze bardzo wyrównana, wszystkie załogi są bardzo zdeterminowane. Teraz będziemy wypoczywać i przygotowywać się mentalnie do sobotnich i niedzielnych startów – dodaje Piotr Kowalewski.

O wrażenia ze startu zawodów zapytaliśmy też reprezentanta załogi Cellfastu:

– Początek Mistrzostw Polski był rześki – z uśmiechem powiedział Jacek Górecki z załogi jachtu Cellfast – dopiero trzy starty za nami, na razie prowadzi Piotr Kowalewski, ale taki jest urok żeglarstwa, że jeszcze nic nie jest przesądzone. Dopiero jutro zacznie się liczenie punktów, sprawdzanie kogo trzeba pilnować, aby utrzymać dobrą pozycję. Na razie strategia jest taka, żeby płynąć jak najlepiej – podsumowuje Jacek Górecki.

W sobotę drugi dzień Mistrzostw Polski klasy Delphia 24OD. Mamy nadzieję, że pogoda nadal będzie sprzyjać i załogi planowo zejdą na wodę i rozpoczną kolejny etap rywalizacji o tytuł Mistrza Polski.

Natomiast na lądzie, organizatorzy Volvo Gdynia Sailing Days przygotowali wiele atrakcji. Jest Miasteczko Żeglarskie, a tam m.in. strefa relaksu, strefa orzeźwienia, a także możliwość zobaczenia na żywo wyjątkowej limitowanej serii samochodów marki Volvo – Volvo Ocean Race, obejmującej modele V40, V40 Cross Country, V60 i XC60 i przygotowanej specjalnie na znane wszystkim inne wielkie żeglarskie wydarzenie, czyli Volvo Ocean Race

Komentarze