Darmowe świadectwa ORC

0
864

 

 

Po 6 latach stosowania i dynamicznego rozwoju Formuły KWR poznane zostały jej zalety, ale jednocześnie ujawnione został mankamenty. Formuła KWR pozwoliła wprowadzić żeglarską rywalizację na szerszą skalę, co zaowocowało częstszymi spotkaniami na wodzie jachtów z różnych akwenów. Dzięki temu ożywieniu, żeglarze szukający większej jakości we swoim ściganiu zaczęli w szerszym gronie przygotowywać się do regat w formule ORC, która pozwala również na starty za granicą. 

Na podstawie doświadczeń zdobytych przy pracy nad formułą KWR pojawiły się wnioski o konieczności kreowania postępu na rzecz podnoszenia jakości oceny żeglarskiej rywalizacji. W tym miejscu pojawiła się inicjatywa wystawienia świadectw ORC Club wszystkim jachtom pomierzonym w KWR. Jak poinformował nas Główny mierniczy ORC w Polsce – Jarosław Górski w okresie sezonu 2015 istnieje możliwość wydania jednego, nieodpłatnego świadectwa pomiarowego ORC Club dla jachtów, które wcześniej nie posiadały takiego świadectwa, na podstawie pomiarów przyjętych dla świadectw Formuły KWR.

Tym sposobem wszyscy zainteresowani tą możliwością zyskają możliwość rywalizowania w regatach z zastosowaniem o wiele bardziej profesjonalnego wyrównania czasowego, niż ten który oferuje Formuła KWR. Dodatkowo należy podkreślić, iż najprawdopodobniej zostanie od 2015 roku wprowadzony podział na dwie grupy ORC, co podwoi atrakcyjność rywalizacji nie tylko w poszczególnych regatach, ale również klasyfikacjach całosezonowych np. takich, jak Puchar Bałtyku Południowego. Polecamy zapoznać się z oficjalnym komunikatem polskiego, Głównego Mierniczego Formuły ORC oraz śledzić dalsze informacje o przygotowaniach do sezonu 2015 roku.

Organizacja Offshore Racing Congress (ORC) – to międzynarodowe ciało, które zarządza formułą ORC. Prowadzi ciągłe badania nad osiągami jachtów i co roku aktualizuje formułę ORC, dzięki czemu jest ona najbardziej naukowa, a jednocześnie przejrzysta. Więcej informacji na stronach: www.orc.org i www.ims.strefa.pl 
ORC International (ORCi) – Świadectwa pomiarowe ORCi obliczone są przez program komputerowy (na podstawie przewidywań jego prędkości – VPP). W formule ORCi odbywają się co roku Mistrzostwa Świata i Europy. 
ORC Club – jest uproszczonym systemem ORC. Aby uzyskać takie świadectwo wymagane jest mniejsza ilość pomiarów, dzięki czemu jest ona tańsza i prostsza do uzyskania . Regaty w formule ORC Club umożliwiają wspólne ściganie się jachtów ze świadectwami ORC Club i ORCi.

 

 

 

Jachty które posiadają świadectwa KWR, ale nie miały w ostatnich 5 latach świadectwa ORC, otrzymają świadectwo ORC-Club za darmo.

 

Świadectwo będzie mogło być wznowione w 2016 roku na normalnych zasadach (tzn. również odpłatność) po zweryfikowaniu danych na świadectwie.

 

Weryfikacje będzie można wykonać samodzielnie na podstawie specjalnie przygotowanego prostego formularza pomiarowego, lub za pośrednictwem mierniczego ORC. 

 

 

 

Obecnie trwa przygotowanie świadectw ORC na podstawie danych KWR. Planowane wystawienie certyfikatów – 1 marca 2015.

 

Trwa również tłumaczenie na język Polski przepisów formuły przelicznikowej ORC oraz przepisów OSR (Offshore Special Regulation ISAF).

 

 

 

Propozycja Komisji Morskiej na sezon 2015:

 

 

 

Puchar Polski 2015

 

Grupa I  (ORC Int. + ORC Club), CDL>=8

 

Grupa II  (ORC Int. + ORC Club), CDL<8

 

Sportboat (ORC Int. + ORC Club), wszystkie

 

 

 

 

 

Mistrzostwa Polski 2015:

 

Grupa I  (ORC Int.), CDL>=8

 

Grupa II  (ORC Int.), CDL<8

 

(możliwość połączenia obu grup przy małej ilości jachtów)

 

Sportboat (ORC Int. + ORC Club), wszystkie

 

 

 

regaty towarzyszące „ORC Club Cup 2015”:

 

Grupa I  (ORC Club, ORC Int.), CDL>=8

 

Grupa II  (ORC Club, ORC Int.), CDL<8

 

(możliwość połączenia obu grup przy małej ilości jachtów, regaty 2 dniowe)

 

 

 

Pozdrowienia,

 

Jarek Górski

 

 

fot. StudioBorlenghi

Komentarze