„Dar Młodzieży” zwycięża klasę „A” w Falmouth – Royal Greenwich Tall Ships Regatta 2014.

0
619

 Falmouth – Royal Greenwich Tall Ships Regatta 2014.

 

„Dar” był  bezwzględnie najszybszym wśród konkurentów, utrzymał także pierwszą lokatę po przeliczeniu. Trasę regat – od redy Falmouth do południowego cypla wyspy Wight – nasz żaglowiec pokonał w 36 godzin 34 minuty i 26 sekund, przekraczając linię mety z dobrą prędkością pod niemal wszystkimi żaglami. Wyprzedził w ostatecznej klasyfikacji klasy „A” dwa brytyjskie żaglowce – bryg „Stavros S Niarchos” i bark „Tenacious”. 

Warto podkreślić, że warunki nie sprzyjały dużym żaglowcom, a „Dar” był w stawce największy. Słabe, zanikające wiatry preferowały jednostki lekkie, stąd specjalne wyrazy uznania od organizatorów dla komendanta Rafała Szymańskiego, za umiejętną taktykę na trasie. Na pokładzie praktykę morską przechodzą studenci Akademii Morskiej w Gdyni, a szkolną załogę na trasie Falmouth – Greenwich uzupełniało 19 młodych Brytyjczyków. Po minięciu linii mety, żaglowce skierowały się do Londynu, gdzie w rejonie Greenwich zaplanowano finałowe imprezy zlotu żaglowców. 

Po tradycyjnej ulicznej paradzie załóg, która  rozpoczęła się w historycznym rejonie Obserwatorium Greenwich i przeszła przez cały kompleks National Maritime Museum, odbyło się  wręczenie nagród u stóp Queens House, a następnie Crew Party na stadionie Charlton .

Greenwich Tall Ships Festival 2014, największą tego typu imprezę w Londynie od 25 lat, zakończy 9 września uroczysta parada żaglowców na Tamizie. „Dar Młodzieży” przywitamy w Gdyni 19 września.

 

 

Komentarze