Cała Polska w weekend sprząta!

0
539

Już w najbliższy weekend (19-21 września), wolontariusze w całej Polsce ruszą sprzątać lasy, plaże, rzeki, wsie i miasta. We wszystkich częściach kraju planowanych jest wiele akcji edukacyjnych, happeningów i pikników ekologicznych, a wszystko to w ramach finału 21. edycji największej ekologicznej akcji wolontariackiej w Polsce – Sprzątanie świata. W tym roku kampania ruszyła wyjątkowo wcześnie, aby także w czasie wakacji, promować odpowiedzialne wobec środowiska postawy, w myśl hasła „Turysto! Szanuj środowisko!”. Centralne wydarzenia finału kampanii odbędą się 20 i 21 września w Węgorzewie i w Warszawie.

Tematem przewodnim tegorocznej, nowej odsłony kampanii Sprzątanie świata – Polska, jest odpowiedzialna turystyka. Od maja prowadzone są działania edukacyjne mające na celu zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców Polski, w tym m. in. projekt „Wpłyń na czyste Mazury”. W jego ramach, przeprowadzono ekosondę, wynikiem której jest raport „Ekologiczny Portret Mazurskiego Turysty”. Badanie, zrealizowane we współpracy z kampanią „7 cudów Mazur” dało niepokojące wyniki – prawie połowa ankietowanych (49%) uważa, że turyści nie dbają o środowisko, a wynika to – według 73% badanych – z egoizmu i lenistwa. Badani turyści jako największy problem Mazur wymieniali wyrzucanie odpadów w niedozwolonych miejscach (93%), a jako przyczynę takiego stanu rzeczy wskazali brak w Polsce kultury dbania o dobro wspólne (65%) oraz brak edukacji ekologicznej (54%).

Pełna treść raportu dostępna będzie w piątek 19 września, na stronie Fundacji Nasza Ziemiawww.naszaziemia.pl i stronie kampanii 7 cudów Mazur www.7cudowmazur.pl.

Ta sroga ocena postępowania turystów na Mazurach podkreśla rolę, jaką Sprzątanie świata – Polska ciągle ma jeszcze do spełnienia: pomoc w edukacji ekologicznej i wychowaniu w szacunku do środowiska. „Coroczne zaangażowanie setek tysięcy wolontariuszy w akcję Sprzątanie świata – Polska jest dowodem, że nie wszystkim brakuje poczucia odpowiedzialności i chęci działania na rzecz wspólnego dobra, jakim jest poszanowanie i poprawa stanu środowiska naturalnego Polski. Jestem szczęśliwa, że mogłam zapoczątkować taki ruch w mojej Ojczyźnie.” – powiedziała Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka akcji i założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

To wspaniałe i trochę niesamowite, że Sprzątanie świata – Polska tak wielu ludzi inspiruje i motywuje do działania. Wierzę, że te liczne przez lata podejmowane inicjatywy społeczne dokonają trwałej zmiany w naszym codziennym postępowaniu wobec środowiska i w naszych małych ojczyznach, a także w całej Polsce. – dodał Sławek Brzózek, prezes zarządu Fundacji.

 

Wydarzenia centralne – sprzątamy Mazury i warszawską Wisłę

W ramach tegorocznego finału kampanii odbędą się trzy centralne akcje:

Sobota20 września

Węgorzewo, godz. 10-13 na podsumowanie wakacyjnego projektu „Wpłyń na czyste Mazury” organizowane jest, wspólnie z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich i Mazurskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, sprzątanie Kanału Węgorzewskiego z nurkami.

Warszawa – sprzątanie brzegów Wisły z Zarządem Mienia M. St. Warszawy i mieszkańcami stolicy. Start 
o godz. 12:00 na plaży Poniatówka (przy moście Poniatowskiego, po praskiej stronie). Udział wezmą: inicjatorka idei Sprzątania świata w Polsce Mira Stanisławska – Meysztowicz, Wiceprezydent m. st. Warszawy Michał Olszewski oraz Ambasadorowie Fundacji Nasza Ziemia: Ewelina Flinta, Grzegorz Kasdepke i Andrzej Pągowski.

Niedziela, 21 września

Warszawa – podwodne sprzątanie glinianek w parku Moczydło na warszawskiej Woli, godz.10-15. Akcja zorganizowana w partnerstwie z Grupą Eksplorującą Podwarszawskie Nurkowiska. Wejście od ulicy Czorsztyńskiej.

Szczegóły działań będą publikowane na bieżąco na stronach www.sprzatanieswiata-polska.pl,www.naszaziemia.pl oraz www.facebook.com/naszaziemia

Wydarzenia lokalne

Wydarzenia w ramach finału Sprzątania świata organizowane są także przez wiele lokalnych instytucji, organizacji i pojedynczych działaczy – od szkół i przedszkoli po miasta, gminy i fundacje. Na stroniewww.sprzatanieswiata-polska.pl znajduje się wykaz oficjalnych koordynatorów lokalnych tegorocznej akcji oraz kalendarium zaplanowanych przez nich działań.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA!

Fundacja Nasza Ziemia, jak co roku, życzy wszystkim lokalnym organizatorom i uczestnikom wytrwałości i powodzenia podczas ich akcji oraz dziękuje za zaangażowanie! Zachęcamy również do przesyłania relacji z lokalnych działań. Będą one zamieszczane w serwisach internetowych Fundacji jako inspiracja dla innych .

Więcej informacji o tegorocznej akcji:

www.sprzatanieswiata-polska.pl , www.naszaziemia.pl
www.facebook.com/naszaziemia

Komentarze