Bojerowe Mistrzostwa Szwecji w klasie DN

0
750

W SOBOTĘ I NIEDZIELĘ 23-CIEGO I 24-TEGO LUTEGO W SZWECJI ZOSTAŁY ROZEGRANE BOJEROWE MISTRZOSTWA TEGO KRAJU. REGATY ODBYŁY SIĘ WE FIORDZIE NA POŁUDNIE OD GETEBORGA

Fiord był pokryty równiutkim czarnym, lśniącym lodem. Na dwa regatowe dni była zapowiadana słoneczna pogoda i idealny wiatr o sile 4-5 m/s. Dla bojerowców to warunki jak marzenie. W szczególności, gdy się nie zapomina, że w Polsce od dwóch tygodni bojerowcy siedzą w domu gdyż na wschodzie Polski jeziora są co prawda zamarznięte lecz pokryte grubą warstwą śniegu a na zachodzie na jeziorach pływają kaczki!

Na starcie stanęło 63 zawodników z siedmiu krajów. Oprócz Szwedów startowali Niemcy, Estończycy, Finowie, jeden Szwajcar, Holendrzy i Polacy w silnej, 9-cio osobowej ekipie!

Przyroda sprawiła psikusa i o ile pierwszego dnia regat wiał wiatr zgodny z przepowiednią o sile 4-6 m/s o tyle drugiego dnia wiatr wzrósł do prędkości 10-13 m/s. Przy bardzo gładkim lodzie bojery osiągały prędkości dobrze ponad 100 km/h. Z tego też powodu nastąpiło kilka drobnych kraks i i połamania sprzętu. Najcięższy wypadek zdarzył się naszemu zawodnikowi Robertowi Graczykowi ( MKŻ Mikołajki). I do tego w ostatnim biegu. Robert po ominięciu dolnej boi skręcił na lewo na prawy hals i leciał ostrym kursem na wiatr w kierunku górnej boi. Holenderski zawodnik leciał baksztagiem, lewym halsem w kierunku dolnej boi i nie zauważył jadącego w jego kierunku polskiego zawodnika. W ostatnim momencie obaj zawodnicy odpadli od wiatru i zderzyli się przy bardzo dużej prędkości. Bojer Roberta uległ całkowitemu zniszczeniu. Na szczęście jemu, oprócz stłuczenia przedramienia i kilku siniaków, nic cięższego się nie stało. Obaj zawodnicy złożyli protest do komisji sędziowskiej. Komisja orzekła winę holenderskiego zawodnika gdyż zawodnik sterujący na wiatr ma zawsze bezwzględne pierwszeństwo.

Wyniki polskich zawodników:
(2) Tomasz Zakrzewski ( MKŻ Mikołajki) dwu krotny i aktualny mistrz świata,
(3) Karol Jabłoński (Baza Mrągowo) siedmio krotny mistrz świata,
(4) Robert Graczyk( MKŻ Mikołajki) aktualny vice mistrz świata,
(7) Łukasz Zakrzewski ( MKŻ Mikołajki) vice mistrz świata,
(9) Dariusz Kardaś (AZS UWM Olsztyn) mistrz Polski,
(14) Rafał Sielicki (MBSW Giżycko) dobrze zapowiadający się zawodnik
(16) Adam Baranowski (Polska Flota Bojerowa) vice mistrz świata,
(30)Marek  Stefaniuk (MBSW Giżycko) w tym roku trzeci w Danii,
(14 grupa B) Jerzy Henke ( MKŻ Mikołajki) komandor Polskiej Floty Bojerowej

Pięciu naszych zawodników w pierwszej dziesiątce  potwierdziło polską dominacje w sporcie bojerowym. Te regaty były świetnym sprawdzianem i treningiem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy, które są planowane na termin 10-15 marca. Organizatorem mistrzostw w tym roku jest Finlandia. Z powodu na duża pokrywę śniegu w Finlandii jest możliwe, że regaty zostaną rozegrane w innym kraju. Mamy nadzieję, że może w Polsce.

Źródło: Polska Flota Bojerowa

POWIĄZANE DOKUMENTY: Mistrzostwa Szwecji DN 2013 (.pdf)

 

Źródło: http://sport.pya.org.pl 

Komentarze