Bitwa o Gotland – najbardziej medialną imprezą 2012!

0
561

Doroczna,  IV już, Pomorska  Gala Żeglarska „Kryształowy Żagiel” odbyła się w sobotę 12 stycznia, tym razem w Chojnicach. Jest to wyraz uznania dla osiągnięć  miasta w którym po I wojnie światowej powstał pierwszy w odrodzonej Polsce klub żeglarski.

Kilkudziesięciu nominowanych oraz 19 laureatów w poszczególnych konkurencjach wybrała jeszcze w grudniu ubiegłego roku  Kapituła, której Przewodniczącym był Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, też  żeglarz.

Między innymi Żeglarką Roku wśród żeglarek młodszych została Magdalena Kwaśna z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, złota medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodych i finalistka Mistrzostw Europy w klasie Laser.

Żeglarzem Roku, w tej samej kategorii , został Adam Sosnowski z Sopockiego Klubu Żeglarskiego  Ergo Hestia, złoty medalista Mistrzostw Europy i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodych w klasie Techno. Licznie zgromadzeni w Chojnickim Domu Kultury  żeglarze, ich rodziny i przyjaciele nie szczędzili  braw najmłodszym  laureatom.

Za Trenera Roku został uznany Paweł Kowalski trener Olimpijskiej Kadry Narodowej, bez wątpienia ojciec sukcesów naszych windsurfingowców.

W dowód uznania „Kryształowe Żagle”, ozdobią siedziby Menadżerów Żeglarstwa Roku : Grupy Energa SA w Gdańsku, Invest Sarko Gdynia, Gdyńskiego Urzędu Morskiego, Ergo Hestii Sopot i Chojnickich władz miasta.

Za Żeglarskie Społeczne Wydarzenie Roku laur odebrał Urząd Miasta Gdańska i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku za rewitalizację żaglowca STS „Generał Zaruski” i rozpoczęcie na nim edukacji morskiej młodzieży.

Żeglarską  Osobowością Roku został Zbigniew Gutkowski, który mimo niepowodzenia  w Regatach Vendee Globe już sposobi się  na Wyspach Kanaryjskich do pobicia na jachcie Energa rekordu przepłynięcia przez Atlantyk z Teneryfy do Guadelupy , ustanowionego wcześniej  przez Romana Paszke..

Jak można się było spodziewać  Żeglarzem Roku został Przemysław Miarczyński z Sopockiego Klubu Żeglarskiego Ergo Hestia, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie w klasie RS:X i multimedalista Mistrzostw Świata i Europy. Miłym akcentem Gali był fakt złożenia  przez niego autografów na ceramicznych kubkach wykonanych w „Otwartej galerii” przez najmłodszych żeglarzy z Uczniowskiego Klubu Sportowego” Kotwica” z przeznaczeniem na licytację w czasie niedzielnego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chojnicach.

Zespól 17 dziennikarzy związanych z żeglarstwem uznał  za   Medialną Imprezę  Żeglarską na Pomorzu, „Bitwę o Gotland” jaką stoczyli dwaj samotnicy Jacek Zieliński i Jacek Szypka.

Uczestnicy  Gali  trofea odbierali z rąk przedstawiciela Marszałka Województwa Pomorskiego,  Czesława Elzanowskiego, reprezentanta Grotmaszta Bractwa Kaphornowców kadm. Czesława Dyrcza,  Prezesa Sail Training Association Poland Marka Brągoszewskiego oraz  gospodarzy imprezy Burmistrza  Chojnic dr Arseniusza Finstera i Prezesa Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego.

Przy okazji Gali, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski kmdr Edward Kinas wręczył puchary jego zwycięzcom i najlepszym kapitanom w formule ORC i KWR.

Uczestnikom Gali czas umilał Chojnicki Zespół „Na fali”, wykonując ulubione piosenki żeglarskie.

Sumując wyniki pomorskich żeglarzy w minionym roku, Prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski podkreślił, że mają one coraz większą rangę nie tylko w kraju ale także za granicą oraz widoczna jest postępująca integracja Pomorskiego Środowiska Żeglarskiego.

Tekst :  Bohdan Sienkiewicz

Poniżej przedstawiamy Państwu listę osób nagrodzonych podczas dzisiejszej IV Pomorskiej Gali Żeglarskiej. W każdej z wymienionych kategorii nagrodzono:

–      Żeglarz Roku

  • Przemysław Miarczyński – Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia – Sopot

–      Żeglarka Roku

  • Maja Dziarnowska – Sopocki Klub Żeglarski – Sopot

–      Trener Roku

  • Paweł Kowalski – Trener Olimpijskiej Kadry Narodowej w Windsurfingu; Polski Związek Żeglarski – Warszawa

–      Sportowa Impreza Żeglarska Roku

  • Ergo Hestia Cup – Mistrzostwa Europy w klasach 29er – 14-20.07.2012 – organizator:  Sopocki Klub Żeglarski ergo Hestia – Sopot

–      Turystyczna Impreza Żeglarska Roku

  • Puchar Korsarza – 28.07.2012 – organizator: Polski Klub Morski – Gdańsk, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski – Gdynia

–      Żeglarskie Wydarzenie Społeczne Roku

  • Rewitalizacja Żaglowca STS „Generał Zaruski”, rozpoczęcie edukacji morskiej młodzieży w ramach programu MAST – 30.10.2012 – organizator: Urząd Miasta Gdańsk, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Gdańsk

–      Promotor Żeglarstwa Roku

  • Ergo Hestia Sopot

–      Żeglarska Osobowość Roku

  • Zbigniew Gutkowski – Fundacja „ Polish Ocean Racing”

–      Młodzieżowiec Roku – Mężczyźni

  • Jacek Piasecki (ur: 1993 rok) – Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia – Sopot; konkurencja: 49er, Formuła Windsurfing; kategoria wiekowa do lat 21; trener klubowy: Paweł Kacprowski

–      Młodzieżowiec Roku – Kobiety

  • Ewa Szczęsna (ur: 1994 rok) i Irmina Gliszczyńska (ur: 1992 rok) – Chojnicki Klub Żeglarski – Chojnice;  konkurencja: 470; kategoria wiekowa do lat 21, trener klubowy: Tomasz Jakubiak

–      Junior Roku

  • Paweł Tarnowski (ur: 1994 rok) – Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia – Sopot; konkurencja: RS:X; kategoria wiekowa do lat 18, trener klubowy: Maciej Dziemiańczuk

–     Juniorka Roku

  • Ewa Romaniuk (ur: 1996 rok) i Katarzyna Goralska (ur: 1996 rok) – Yacht Klub Polski Gdynia; konkurencja: 420; kategoria wiekowa do lat 18, trener klubowy: Paweł Nowakowski

–     Junior  Młodszy Roku

  • Adam Sosnowski (ur: 1996 rok) – Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia Sopot; konkurencja: Techno 293; kategoria wiekowa do lat 16, trener klubowy: Seweryn Kusznik

–     Juniorka Młodsza Roku

  • Magdalena Kwaśna (ur: 1998 rok) – Chojnicki Klub Żeglarski – Chojnice; konkurencja: Laser 4,7; kategoria wiekowa do lat 17, trener klubowy: Henryk Płoski

–     Trener Klubowy Roku

  • Maciej Dziemiańczuk – Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia Sopot

–     Młodzik roku 2012

  • Mateusz Budzisz – Uczniowski  Klub Sportowy „Kotwica” – Gdynia; konkurencja: Optimist;
  • Mateusz Kasperowicz – Uczniowski  Klub Sportowy „Opty” – Ustka; konkurencja: Optimist;
  • Katarzyna Lis – Uczniowski  Klub Sportowy „Cedraki” – Cedry Wielkie; konkurencja: Optimist;
  • Natalia Majewska – Uczniowski  Klub Sportowy „Wodniacy Garczyn” – Garczyn; konkurencja: Optimist;
  • Jakub Szczęsny – Uczniowski  Klub Sportowy „Kałębie” – Osiek; konkurencja: Optimist;

–    Mecenas Żeglarstwa

  • Energa S.A.
  • Invest Sarko Gdynia
  • Urząd Morski w Gdyni
  • Drywa ADV
  • Ergo Hestia Sopot
  • Miasto Chojnice

–    Nagroda Specjalna Prezesa Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego

  • Grażyna Wera-Maltyńska – Prezes Wdzydzko-Charzykowska Lokalna Grupa Rybacka „MÒRÉNKA”

–    Nagroda Dziennikarzy dla najbardziej medialnej żeglarskiej imprezy 2012

  • Regaty Bitwa o Gotland – 04-08.10.2012 – organizator: SailBook.pl, Ocean Team

Wszystkim nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje!

 

Podczas uroczystości IV Gali Żeglarskiej 2012, miało również miejsce niezwykle miłe i ważne dla Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego wydarzenie. Z okazji jubileuszu 50-lecia powstania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego obecny na Gali Prezes WOPR Marek Koperski złożył na ręce Prezesa POZŻ Bogusława Witkowskiego serdeczne podziekowanie za okazaną życzliwość i bezinteresowną pomoc. Jednocześnie wyrażono nadzieję na dalszą owocną współpracę.

 

 

obraz nr 1

obraz nr 2

 

 

Źródło: http://www.pozz.org.pl

Komentarze