Białostocka Bałtycka Wyprawa Wędrownicza 2013 „Kurs na Północ”

0
682

Białostocka Bałtycka Wyprawa Wędrownicza 2013 „Kurs na Północ” to projekt skierowany do młodzieży, głównie harcerzy, ale nie tylko. Postanowiliśmy pokazać, że wystarczy pomysł, chęć i działanie, by zrealizować swoje pomysły, swoje marzenia. Pomysł popłynięcia najdalej jak sie da na północ powstał we wrześniu 2012 r. po ukończeniu rejsu „Podług Słońca i Gwiazd” pamięci Władysława Wagnera. Od tej pory robiliśmy wszystko by go zrealizować. 

Wyprawa została podzielona na 2 etapy różniące się uczestnikami, długością i intensywnością. Załoga pierwszego etapu to harcerze z 59 Białostockiej Wodnej Drużyny Wędrowniczej „Czemu By Nie” im. Władysława Wagnera. Część już miała okazję pływać po morzu, część bedzie po raz pierwszy. Może ma uczyć, szkolić i wychowywać, dlatego jest dla harcerzy tak znakomitym narzędziem. Zaczynamy już 31 lipca wieczorem kiedy to wyruszamy z Białegostoku. 1 sierpnia ok. 1600 planujemy dotrzeć na International Sea Scout Camp SATAHANKA XII w Kustavi. Tam spędzimy dwa dni jako uczestnicy zlotu na którym Zjawa będzie gościć. 4 sierpnia z samego rana wyruszamy Zjawą IV. Pierwszy etap bedzie miał charakter bardziej wyprawowy. Będzie złożony z dłuższych przelotów, mniej będziemy mieli czasu na zwiedzanie, więcej za to spędzimy go na morzu. Wszystko po to, by dotrzeć do Tore, szwedzkiej wsi gdzie znajduje się najdalej wysunięty na północ kraniec Bałtyku. Stamtąd musimy wrócić kawałek na południe do Umei, gdzie nastąpi wymiana załogi. 

11 sierpnia zaś z Gdańska wyrusza promem do Szwecji 2 załoga. 13 sierpnia są w Umea. Ten dzień jest dla nas dniem wspólnym. Tutaj obie załogi mają okazję się poznać, porozmawiać. Jedni mogą mówić o oczekiwaniach inni o wrażeniach. Będą wspólne posiłki, zwiedzanie i zabawa. Ostatnie rady dla 2 załogi i pierwsza załoga wraca do Polski gdzie laduje na Okęciu 14 sierpnia ok. 16, zaś załoga druga wyrusza w rejs. 
II etap jest juz lżejszy. Mniej mil do przepłynięcia, ale i specyfika załogi inna. Do harcerzy z Namiestnictwa Wędrowniczego Hufca ZHP Białystok dołączyli harcerze z innych miejsc i osoby z harcerstwem nie zwiazane w żadny sposób, ale żądne przygód:) Tutaj chcemy się poznać i jak najwięcej zwiedzić i zobaczyć. Planowana trasa to Umea- Vaasa- Gavle. Dostaliśmy także zaproszenie do Sundsvall z którego mamy nadzieję skorzystać. W Gavle planowo jesteśmy 20 sierpnia, skąd lądem ruszamy do Sztokholmu. Tam spędzamy dwa dni na zwiedzaniu i poznawaniu miasta. 22 sierpnia ok. 1500 wracamy do Polski.

Podczas wyprawy chcemy nakręcić amatorski film, a po powrocie pokazywać go młodzieży z naszego regionu, by uświadomić im że świat stoi przed nami otworem. Nie wiemy na ile nam się to uda, jednak taki jest cel. Pokazać młodym ludziom, ze mogą się spełniać tylko muszą chcieć.

Wszelkie zaktualizowanie informacje o rejsie można znaleźć na stronie http://wyprawa.bialystok.zhp.pl/ oraz na fb www.facebook.com/wyprawa2013

Patronad medialny: SailBook.pl

Komentarze