Bergensfjord – drugi nowoczesny prom oddany do użytku

0
1049

Dzisiaj, 17 marca, nowy prom Fjord Line zaczyna regularne kursy. Chrzest nowego promu odbył się 6 marca, w czwartkowe deszczowe popołudnie na nabrzeżu Festningskaien
w Bergen. Zaszczyt rozbicia szampana o burtę promu przypadł burmistrz miasta, Trude
H. Drevland. Miejsce chrztu nie było przypadkowe – nowa jednostka otrzymała nazwę
MS Bergensfjord. Ma też silny polski akcent – kadłub nowego promu powstał w Polsce, w Stoczni Gdańsk, która wykonywała go na zamówienie Bergen Group Fosen.

Międzynarodowa współpraca

MS Bergensfjord wraz ze swoją siostrzaną jednostką MS Stavangerfjord będzie kursował pomiędzy trzema portami w Norwegii: Bergen, Stavanger, Langesund oraz Hirtshals w Danii. Polacy, podobnie jak przy oddanym do użytku ponad pół roku temu promie MS Stavangerfjord, przyczynili się do powstania tej jednostki, bo kadłub został wybudowany w Polsce, w Stoczni Gdańsk.
W uroczystości chrztu na nabrzeżu w Bergen powiewało tyle  samo flag duńskich, jak i norweskich, dla uczczenia i zaznaczenia nowego połączenia między tymi krajami.

 

Wymierne korzyści dla środowiska

Bergensfjord, podobnie jak Stavangerfjord jest jednym z najbardziej nowoczesnych i ekologicznych promów na świecie. Korzyści dla środowiska są ogromne, zarówno kiedy promy są w ruchu oraz wtedy, kiedy cumują przy nabrzeżu w Bergen, Stavanger, Langesund czy Hirtshals. Żadnych cząstek siarki, emisja NOx ograniczona do minimum i znacznie niższa emisja CO2 niż przy użyciu ciężkiego oleju. Działania Fjord Line na rzecz środowiska stanowią przykład godny naśladowania, i to dla całej żeglugi. Jeśli mamy usunąć trującą pokrywę znad Bergen[1], zawijające do nas statki muszą się przyczynić do redukcji emisji szkodliwych substancji –  podkreśla Trude Drevland.

 

Sen, który się spełnił

Promy zostały zaprojektowane i skonstruowane w stoczni Bergen Group Fosen, której podwykonawcą była m. in. polska stocznia. Dostawcą silników gazowych jest Bergen Engines. To są statki z technologią przyszłości, skonstruowane i wyprodukowane w Norwegii – zauważył Peter Frølich, prezes zarządu Fjord Line, zachwycając się pionierskim projektem. Dodał również, że myśl o dwóch statkach i codziennych połączeniach między Norwegią i Danią pojawiła się we Fjord Line już przed 15 laty. Pokazuje to, że mamy wytrwałą naturę i chęć do tego by myśleć przyszłościowo – podkreślił prezes zarządu i dodał – Dzięki dojrzałej decyzji, odwadze i ogromnemu wysiłkowi codzienne odejścia niebawem staną się faktem. Dopniemy więc swego!

 

Åpent skip – Dni otwarte statku w Bergen i Stavanger

Przez cały ostatni weekend można było zwiedzić pokład tego nowoczesnego promu, podziwiać oprócz pięknych kajut, restauracji i przestrzeni na poszczególnych pokładach także oryginalne dzieło sztuki – obraz Pera Krogha z lat 50. XX wieku, który na stałe został zainstalowany na statku.

Dzisiaj, 17 marca, obywa promy wyruszyły z norweskich portów do Danii. Dla MS Bergensfjordu jest to pierwszy kurs z pasażerami. Zaczynają w ten sposób regularne codzienne kursy przez Morze Północne, łączące Europę kontynentalną z Norwegią.

 

Ceny dla jednej osoby i samochodu osobowego w jedną stronę zaczyna się od 25 euro. Więcej informacji www.fjordline.com

 

                                                                       ****

Fjord Line

Fjord Line jest norwesko-duńską firmą żeglugową, która stawia sobie za cel nową jakość podróży zarówno pod względem standardu jak i innowacyjności, zapewniając bezpieczne i komfortowe rejsy promowe pomiędzy Danią a Norwegią. Morskie szlaki z Półwyspu Jutlandzkiego na Półwysep Skandynawski obsługują dwa nowe ultranowoczesne promy: MS Stavangerfjord oraz od 17 marca MS Bergensfjord, dzięki którym oferta przewozów została wzbogacona o codzienne, całoroczne połączenia pomiędzy Hirtshals a Bergen, Stavanger i Langesund (Oslo). Dodatkowo Fjord Line oferuje ekspresowe połączenie (2h 15min) z Hirtshals do Kristiansand oraz od czerwca 2014 roku dwugodzinną przeprawę promem MS Oslofjord pomiędzy Szwecją i Norwegią na trasie Strömstad – Sandefjord. Oprócz ruchu pasażerskiego, Fjord Line realizuje duże zlecenia w zakresie transportu różnego rodzaju pojazdów użytkowych i towarów, czym zajmują się oddziały cargo firmy na terenie Norwegii i Danii.

Firma Fjord Line została założona w 1993 roku. Armator zatrudnia 160 osób na morzu oraz 245 pracowników w Bergen, Stavanger, Egersund, Kristiansand i Hirtshals. Poza tym, w sezonie letnim oferuje pracę dodatkowym 80 pracownikom. Firma jest notowana na giełdzie w Oslo i planuje zwykłą sprzedaż akcji.[1] Bergen to miasto w zachodniej Norwegii, otoczone siedmioma wzgórzami i znane z deszczowej pogody, spowodowanej masami nadmorskiego powietrza, które zderzają się ze ścianą owych wzgórz. Z uwagi na swoje położenie miasta, w bezwietrzne dni mieszkańcy Bergen skarżą się na zalegającą nad nim chmurę spalin.  

Komentarze