Srebrne monety wydobyte z wraku SS City of Cairo wróciły do właściciela

0
569

 

Ekspertom udało się odzyskać srebrne monety o wartości 50 milionów dolarów, które znajdowały się na zatopionym w 1942 roku statku SS City of Cairo. Okręt transportował z Indii do Londynu gotówkę, która miała pomóc sfinansować udział Wielkiej Brytanii w II wojnie światowej. Wrak znajdował się na głębokości ponad 5 tys. metrów.

 

„Statek, który złamał się na dwie części, spoczywał głęboko na dnie morza. Niektóre fragmenty znajdowały się nawet pod metrową powierzchnią mułu. Praca na tej głębokości nastręczała wiele trudności.” – głosi oficjalny komunikat na stronie Deep Ocean Search.

 

 

Statek wykorzystywano zarówno do przewozu pasażerów, jak i ładunków. Pod koniec 1942 roku wypłynął z Bombaju do Wielkiej Brytanii, mając na pokładzie 296 pasażerów i 9 ton srebrnych monet należących do Korony Brytyjskiej. Na Południowym Atlantyku statek został storpedowany przez niemieckiego U-Boota i zatonął.

 

192 osoby ocalały, oczekując na szalupach ratunkowych na pomoc. Przepływające tamtędy statki zabrały rozbitków na wyspę Św. Heleny i do Kapsztadu w Republice Południowej Afryki.

 

W roku 2011 Deep Ocean Search zlokalizował wrak statku nieopodal Grzbietu Śródatlantyckiego. Worki z monetami oraz śrubę jednej z torped udało się odzyskać w 2013 roku, ale aż do tej pory operacja była utrzymywana w tajemnicy.

 

Zgodnie z zasadami, Deep Ocean Search otrzymał „znaleźne”, a pozostała część skarbu wróciła do brytyjskiego skarbca.

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.marineinsight.com

Komentarze