BARDZO DOBRY POCZĄTEK POLSKICH ŻEGLARZY W PUCHARZE ŚWIATA.

0
537

AGNIESZKA SKRZYPULEC Z NATALIĄ WÓJCIK (SEJK POGOŃ SZCZECIN) W KLASIE 470 KOBIET PO PIERWSZYM DNIU REGAT O PUCHAR KSIĘŻNICZKI ZOFII ZAJMUJĄ DOSKONAŁĄ DRUGĄ POZYCJĘ. DOBRE OTWARCIE ZALICZYLI RÓWNIEŻ W KLASIE LASER KACPER ZIEMIŃSKI (SEJK POGOŃ SZCZECIN) – 7 MIEJSCE, PIOTR KULA (BTŻ BISKUPIEC), KTÓRY SKLASYFIKOWANY JEST NA 8 MIEJSCU ORAZ ANNA WEINZIEHER W KLASIE LASER RADIAL, KTÓRA JEST 10

Silny zachodni wiatr przywitał uczestników regat o Puchar Księżniczki Zofii. Pierwszego dnia zaplanowanych było po 2 wyścigi w każdej z klas, jednak z powodu zbyt porywistego wiatru nie wszędzie udało się organizatorom zrealizować plan.

W klasie 470 kobiet znakomicie zaprezentowała się załoga Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik dwukrotnie finiszując na 2 miejscu i uznając wyższość tylko bardzo doświadczonej załogi z Wielkiej Brytanii Sophie Weguelin / Eilidh Macintyre. Silny wiatr był do tej pory słabszą stroną Agnieszki Skrzypulec, ale od kiedy połączyła swoje siły z nową załogantką okazało się, że właśnie w takich warunkach zawodniczki czują się bardzo dobrze. Druga polska załoga Julia Rokosz / Karolina Kowalewska (KS Spójnia Warszawa) zajmują 24 pozycję.

Wiatru mieliśmy dzisiaj od 20 do 28 węzłów, duża fala, dziewczyny startowały słabo, ale bardzo szybko płynęły i już na pierwszym znaku prowadziły. Żeglowały dosyć bezpiecznie na kursach spinakerowych, co sprawiło, że atakujące Brytyjki zarówno w pierwszym jak i drugi wyścigu zdołały wyprzedzić nasze zawodniczki – relacjonuje trener kadry Zdzisław Staniul.

obraz nr 1

Udanie rozpoczął regaty Piotr Kula w klasie Finn. Olimpijczyk z Londynu w pierwszym wyścigu dopłynął do mety na piątej pozycji. Nieco gorzej było w drugim biegu, w którym Kula zameldował się na mecie na 15 pozycji, jednak łącznie daje mu to wysokie 8 miejsce. Liderami po dzisiejszym dniu są brązowy medalista Igrzysk Francuz Jonathan Lobert oraz Brytyjczyk Giles Scott. Pozostali nasi młodzi zawodnicy sklasyfikowani są w czwartej i piątej dziesiątce.

Znakomity początek w klasie Laser Radial zaliczyła Anna Weinzieher, która zajęła dwukrotnie czwarte miejsce i w klasyfikacji generalnej jest na pozycji dziesiątej. Paulina Czubachowska oraz Agata Barwińska zajmują miejsca w trzeciej dziesiątce.

Równie dobrze rozpoczął Kacper Ziemiński (Laser). Początkowo tablica wyników wyścigu pierwszego wyświetlała przy nazwisku Kacpra DNC, ale jak się potem okazało był to tylko błąd, gdyż zawodnik ten ukończył na znakomitej 3 pozycji. Po dwóch biegach Ziemiński jest siódmy.  W kratkę żeglują pozostali zawodnicy. Jonasz Stelmaszyk (KS Spójnia Warszawa) rozpoczął od piątego miejsca, ale w drugim wyścigu dopłynął dopiero 27.

W klasie 49er niestety nie było dane wystartować naszym zawodnikom, gdyż komisja regatowa ze względu na zbyt trudne warunki wietrzne przełożyła wyścigi na kolejny dzień.

Regaty o Puchar Księżniczki Zofii zakończą 6 kwietnia wyścigi medalowe, w których mamy nadzieje zobaczyć jak najwięcej zawodników z Polski.

Zapraszamy do śledzenia wyników na:
http://www.trofeoprincesasofia.org
Relacje można znaleźć na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego http://www.pya.org.pl
oraz na facebooku http://www.facebook.com/polsailing

Za zgodą: http://pya.org.pl

Komentarze