TJV: Walka trwa

0
942

 

Caterham Challenge dotarł do Recife. Zawodnicy chcą naprawić grot tak szybko, jak to możliwie i niezwłocznie wrócić na morze.

Dla pozostałych IMOCA Open 60 i Class40 warunki nie są łatwe. Dla tych zawodników na IMOCA, którzy wybrali opcję trasy między Salvador de Bahia i Cabo Frio, warunki mogą być nieco lepsze, a wiatr bardziej stabilny. Tak postąpił polski duet na jachcie Energa (Gutkowski – Marczewski), który znajduje się teraz na ósmym miejscu, ponad 80 mil dalej od brzegu niż Bureau Vallée (Burton-Le BREC) i VNAM (De Broc-Boissières). Ale jeszcze nic nie jest przesądzone – 60 mil dzieli Bureau Vallée i Energę, więc jest o co walczyć.
Ciepłe i wilgotne tropikalne powietrze, oraz masa chmur utrzymuje się nad Itajai i rozciąga się aż nad zatokę Rio i okolice wybrzeża Cabo Frio. W ciągu następnych kilku dni na południe od Salvador de Bahia mają pojawić się sztormy, które mogą pokrzyżować szyki zawodnikom i wpłynąć na ostateczny wynik.

Grupie Class40 przewodzi GDF SUEZ (Rogues-Delahaye), chociaż przewaga powoli topnieje. Tales Santander 2014 nadrobił od wczoraj ponad 20 mil i staje się realnym zagrożeniem. Hiszpański duet Alex Pella i Pablo Santurde wspięli się na drugie miejsce. Za nimi trzymają się Mare, Watt & Sea (Bestaven – Ducroz), Groupe Picoty (Caso – Chappellier) i SNCF Geodis (Amedeo – Tripon). Austriacy Christof Petter i Andreas Hannakamp na Vaquita idą łeb w łeb (pod względem odległości do mety) z Mirandą Merron i Halvard’em Mabire’em na Campagne de France. Na miejscu 12 i 13 uplasowali się Gaetana Mura i Sam Manuard, tuż przed Stefano Raspadori i Pietro d’Ali na Fantastica.

Fabien Delahaye, GDF SUEZ: „Idzie nam całkiem dobrze. Ale nawet jak prowadzisz, musisz mieć oczy dookoła głowy. Jesteśmy w okolicy Salvador de Bahia, mamy wiatr o sile 20-25 węzłów. To więcej, niż prezentowały pliki pogodowe. Jesteśmy jedną z trzech łodzi, która utrzymuje dobrą prędkość. Końcówka trasy może okazać się zdradliwa. Myślę, że uda nam się dotrzeć do celu w sobotę w nocy, albo nad ranem. Wolelibyśmy pojawić się w dzień, ale to w sumie bez znaczenia, dopóki będziemy tam przed innymi.”

Źródło: www.transat-jacques-vabre.com

Komentarze