Wyprawa SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ - ZAKOŃCZONA!

04.04.2015r.  YATE CLUB ARGENTINO - MAR DEL PLATA. Prowincja Buenos Aires - Argentyna.

Finał Wyprawy SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ. Wszystkie zaplanowane cele zrealizowane (*)

 

 

Meldunek satelitarny z pokładu s/y Selma Expeditions:

 

Stoimy przycumowani w Yate Club Argentino - Mar del Plata. Od ostatniego portu (Hobart na Tasmanii) przepłynęliśmy 9 172 mile (ok. 17 tys. km). Od dnia 06.04.2014 r., daty rozpoczęcia naszej Wyprawy SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ, w argentyńskim Ushuaia, przepłynęliśmy łącznie 22 934 mile (42 474 km).

 

 

TO JUŻ KONIEC...ALE JEST CIĄG DALSZY!!!

 

Wczoraj nic nie zapowiadało, a na pewno nie prognozy pogody, że ostatnie 100 mil (185 km) pokonamy tak szybko. Przygotowaliśmy się do spędzenia Wielkanocy na jachcie - na oceanie. Teraz druga połowa Świąt będzie na jachcie, ale już w marinie. Po prostu nagle przyszedł nieoczekiwany silny wiatr - z dobrego kierunku. I nie przestawał wiać. Szybko osiągnęliśmy prędkość 8-9 węzłów (ok. 16 km/h). W kilkanaście godzin doskoczyliśmy do cywilizacji. Nad ranem, bez przesadnej radości, zobaczyliśmy nocne światła miasta, a kilka godzin potem - samo miasto - już w dzień.

 

W okolice portu Mar del Plata dopłynęliśmy - jak na szczęściarzy przystało - z przypływem - "na wysokiej wodzie". Żagle w dół. Dotarliśmy. 10.30 (15.30 czasu polskiego) rzucamy cumy! Stoimy !!! Koło jachtu mamy stały ląd, miasto, cywilizację. Po 80 dniach - to dla nas spora nowość :-)

 

Zgłaszamy się do 4 odpraw: Imigraciones, Prefectura, Sanitarna i Celna! Musimy czekać - to wszystko trwa i wcale nie jest proste. Tutaj nikt się nie śpieszy. Czekamy, spokojnie - nic nas już nie goni... Ciepło, 21 stopni Celsjusza.

 

Cała załoga pozostanie na Selmie do poniedziałku - 6 kwietnia. Wtedy się pożegnamy. Na razie siedzimy na pokładzie i rozmawiamy. Kapitan zniósł zakaz spożywania alkoholu. Robi się towarzysko! Wspominamy rejs, my - weterani... :-). Jest miło, planujemy ciąg dalszy... Tymczasem - docierają do nas gratulacje, szampan, znowu szampan, itd. Przed nami jeszcze wymarzony prysznic (yes, yes, yes!!!) i kolacja, już "na mieście".

 

Do jutra! Czas na raporty - już nie dzisiaj, wybaczcie. Idziemy uczcić zakończenie Wyprawy. Chyba mamy powód :-)

 

Z przycumowanej, "uziemionej" Selmy pozdrawiają wszystkich Bliskich i Dalekich:

Piotr, Jacek, Artur, Damian, Duszan, Kris, Krzysiek, Wifi, Luby, Leon i Tomek.

 

 

s/y Selma Expeditions - Yate Club Argentino - Mar del Plata - 04.04.2015

 

Skład załogi - Etap Morze Rossa: Piotr Kużniar - skipper (kapitan) jachtu Selma Expeditions, Wrocław; Michał Gawron, członek załogi, Chorzów; Dusan Jamny, członek załogi, Czech, Praga; Krzysztof Jasica, co-skipper, zastępca kapitana, Warszawa; Piotr Lubaczewski, członek załogi, Żyrardów; Tomasz Łopata, co-skipper, zastępca kapitana, Kraków; Krzysztof Pełka, członek załogi, Warszawa; Leszek Rychlik, członek załogi, Warszawa; Artur Skrzyszowski, oficer żaglowy, Gliwice; Damian Święs, członek załogi,  Warszawa; Jacek Załuski, członek załogi, Gliwice

 

 

(*) OPIS PROJEKTU

Wyprawa "SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ" została rozpoczęta opłynięciem Hornu z Atlantyku na Pacyfik w dniu 08 kwietnia 2014 i symbolicznie zamknęła pętlę - 24 marca 2015 - ponownym opłynięciem Hornu, tym razem z Pacyfiku na Atlantyk. Te dwa momenty oddalone o 351 dni to także dystans 21 595 mil (39 994 km), przepłynięty w ogromnej większości na żaglach. Cała wyprawa była dedykowana pamięci Sir Ernsta Shackletona, w 100lecie Jego bohaterskiej wyprawy na statku ENDURANCE (Wytrwałość). Wcześniej Selma odwiedziła już - najważniejsze miejsca związane z polarnymi wyprawami Shackletona: antarktyczne Morze Weddella, Georgię Południową i Wyspę Słoniową. W ramach treningów żeglarskich zrealizowano także pierwsze w historii polskiego żeglarstwa - zimowe opłynięcie Hornu. 

 

 

W czasie właśnie zakończonej Wyprawy - załoga Selmy - wzięła udział w grudniu 2014 - w słynnych regatach: ROLEX SYDNEY HOBART YACHT RACE 2015, zdobyła 12 lutego 2015 roku - żeglarski rekord świata - "Najdalej na Południe" (osiągając pozycję: 78º43'926 S) i dotarła na szczyt jedynego aktywnego wulkanu na Antarktydzie (EREBUS - 3 794 m npm.) oraz pokonała zamarzające - antarktyczne Morze Rossa. Żeglarski rekord świata dokonany przez załogę Selmy - został odnotowany przez wszystkie światowe organizacje żeglarstwa wyprawowego i polarnego oraz przez wszystkie najważniejsze media w Polsce i w Czechach. Specjalne gratulacje na ręce kapitana przekazał Pan Prezydent Bronisław Komorowski i Kardynał Dominik Duka - arcybiskup Pragi.

Rekord świata dla jachtu Selma Expeditions został zweryfikowany także przez organizację sail-word.com, która zbiera żeglarskie rekordy wyprawowe. Link: http://www.sail-worldcruising.com/Polish_crew_sets_new_record_for_furthest_south_ever_sailed_by_a_yacht/131521 

 

Zapraszamy także do odwiedzenia za pośrednictwem strony SelmaAntarktyda.com- relacji filmowych na dedykowanym kanale YOU TUBE. 

 

Jednocześnie informujemy, że oficjalne powitanie załogi wyprawy SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ - w Polsce zostało zaplanowane przy okazji odsłonięcia Wystawy Fotograficznej prezentującej najciekawsze zdjęcia z Wyprawy i Rejsu na Morze Rossa, współorganizowanej przez Selma Expeditions i Muzeum Sportu w Centrum Olimpijskim w Warszawie - w dniu 16 maja (sobota).Wystawa po pokazie w Warszawie w maju br., zaproszona została także do BYDGOSZCZY - w czerwcu 2015 (w ramach miejskiego festiwalu "STER na BYDGOSZCZ") oraz w lipcu do IŁAWY (w ramach obchodów 710 lat istnienia miasta), a w sierpniu do kolejnych miast.

 SelmaAntarktyda.com

Powrót

Partnerzy

Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 CSB POZMiW SSPW Tour de Fun PSKite Bliski Caraibic WFoil Group Zew Oceanu Milka Jung ServiolaBcn Porty 24 My Sailing Krzysztof Baranowski Mazurscy Sternicy Jachtklub Elbląg Arek Rejs Photography SSI Jerzy Kuliński Oficyna Morska ODYSEA Władka Wagnera Rumszewicz Sailing PG Smoki Północy WaveINN Jacht Film Navicula Dansk Sejlunion Polacy Dookoła Świata Henri Lloyd Baatsans.no Puchar Polski Jachtów Kabinowych International Moth Ocean TEAM Eco Marine Power BRJ Design Pod Omegą Navslide Morka Ocean Sails SailForum Aero Vaerft AlmaPress WakeShock Biszcza Navinord Karol Jabłoński Marynistyka Team Klimatyzacja Krzysztof Baranowski Dinghy Atlantic Studio Borlenghi SailBookArnia Sunreef Yachts SOLOVELA.NET Pogodynka.pl Polski Klub Morski Marine Insight ZOZŻ Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Warmia i Mazury Selden Mast
FB
Rejsy
Twitter
powrót