Zjawa IV – wieści z remontu

0
833

Remont Zjawy to temat na małą powieść. Przebudowa na jacht w okresie chronicznych niedostatków stanu wojennego i niedofinansowanie przy dużej eksploatacji doprowadziły jacht do bardzo słabej kondycji technicznej. Ostatnie cztery lata to powolny, acz systematyczny powrót jachtu do stanu z lat swojej młodości. W zeszłym roku zakończony został remont części kadłubowej i mocnicy. Wymieniona została dziobnica, mocnica, szandek i dwie górne planki oraz dziobowa część pokładu. Zdjęcia z zeszłorocznego remontu znajdziecie tu.

W tym roku, przed czekającą nas wyprawą dookoła świata w ramach projektu OdySEA Władka Wagnera- Wyprawa Dookoła Świata, trzeba było dokończyć dzieła zniszczenia, a właściwie dzieła stworzenia.  Postanowiliśmy  wypatroszyć zjawę od kabin dziobowych po maszynownie. Zdjąć cieknący pokład i sypiące się nadbudówki. Przygotować i zabezpieczyć  wewnętrzną stronę poszycia, wręgi. Zrobić porządek ze zbiornikami, położyć nową instalację elektryczną, wodną i zęzową. Dziś pokażemy zdjęcia z rozbiórki oraz kilka fotek z prac bieżących. Serdecznie zapraszam do oglądania i z góry dziękuję za pozytywne komentarze, które jak nic innego dodają nam sił do dalszej pracy nad Zjawą.

Z pozdrowieniami 
Zespół Projektowy OdySEA

obraz nr 1

Taki stan zastaliśmy po rozebraniu WC i kambuza. Dla wielbicieli Zjawy dodam, że wyposażenie oraz układ tych pomieszczeń już nigdy nie wrócą.

obraz nr 2

Wanna kabiny nawigacyjnej znalazła swoje miejsce na złomie

obraz nr 3

Wygnite połączenie nadbudówki nawigacyjnej i pokładu

obraz nr 4

Demontaż wanny kokpitu

obraz nr 5

Silnik i zbiornik na nabrzeżu. Silnik obecnie jest w rękach mechaników z Maximy, a zbiornik wypiaskowany i pomalowany czeka na powtórny montaż

obraz nr 6

Stare łoże zbiornika  i bagienko pod nim

obraz nr 7

Wymalowane pokładniki i częściowo przykręcone sklejki. Na nich będzie nowy pokład

obraz nr 8

Drzwi maszynowni. Po zabezpieczeniu pokostem z minią poszycie zostało pomalowane pierwszą warstwą farby. Podobno w czasie malowania było słychać  ”…pomaluj mój świat na żółto…”

obraz nr 9

Wyspawane nowe łoże pod zbiornik. Przy okazji uporządkowano też kratownice w maszynowni

obraz nr 10

Sklejek przybywa. Na planie zobaczycie też  nowe półpokładniki  oraz skośne elementy zrębnicy. Wcześniej ich nie było, a nadbudówka w tym miejscu wisiała w powietrzu przyklejona na gigantyczną ilość sikaflexu

obraz nr 11

Po pierwszej warstwie farby. Nasza pszczółka w miejscu gdzie wcześniej był kibel i kuchnia

obraz nr 12

Połączenie pokładnika z elementem zrębnicy oraz sklejka widoczna od spodu

obraz nr 13

Łącznik pokładu pomiędzy pokładem zamontowanym w zeszłym roku a tym z tego roku

obraz nr 14

Nowe łoże zbiornika w oczekiwaniu na zbiornik

 

Za zgodą: http://www.odysea.org.pl 

Komentarze