Żeglarze u Prezydenta

0
664

2 maja 2013 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Elita polskiego żeglarstwa spotkała się z Prezydentem przy okazji otwarcia wystawy „Biało-czerwona na morzach i oceanach” organizowanej w Dniu Flagi RP.

Nieczęsto mamy okazję zobaczyć tyle wybitnych osobowości ze świata żeglarskiego w jednym miejscu. A to wszystko dzięki wystawie „Biało-czerwona na morzach i oceanach”, która poświęcona jest dokonaniom polskich żeglarzy, kapitanów, jachtów i żaglowców pływających pod biało-czerwoną banderą. Każda plansza wystawy, a jest ich w sumie 42, to historia innego bohatera, historia niezwykłych rejsów i sukcesów, które symbolicznie łączy polska Flaga.

W promowanie dokonań żeglarzy, włączył się sam Prezydent RP Bronisław Komorowski, który objął honorowym patronatem wystawę i zaprosił bohaterów wystawy na uroczyste otwarcie ekspozycji i spotkanie w Kancelarii. 2 maja br. w spotkaniu z Prezydentem wzięło udział 16 wybitnych polskich żeglarzy i żeglarek – Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Bolesław K. Kowalski, Zbigniew Gutkowski, Wojciech Jacobson, Tomasz Cichocki, żeby wymienić tylko kilka nazwisk. Prezydent RP, doceniając zasługi bohaterów wystawy dla rozwoju polskiego żeglarstwa, sportu i promowania nowoczesnego patriotyzmu, dodatkowo postanowił odznaczyć ich podczas uroczystości wręczenia flag, która miała miejsce po spotkaniu. Następnie nastąpiło uroczyste otwarcie przez Prezydenta RP wystawy „Biało-czerwona na morzach i oceanach”, którego po ekspozycji oprowadzili sami bohaterowie. Każdy miał okazję osobiście przedstawić Prezydentowi RP pokrótce historię przedstawioną na planszy oraz wręczyć podarunek.

Wystawy „Biało-czerwona na morzach i oceanach” do 16 czerwca 2013 r. będzie eksponowana przy ul. Krakowskie Przedmieście 46/48 przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Po tym czasie organizatorzy planują jej ekspozycję również w innych miastach Polski. Tych, którzy nie mogą osobiście przybyć do Warszawy, Organizator MOVIDA zaprasza do wirtualnego zwiedzenia wystawy na stronie www.bialo-czerwona.org oraz na fan page’u www.facebook.com/bialoczerwona, gdzie również będzie dostępna fotorelacja z otwarcia ekspozycji.

Mecenasem Wystawy jest Biedronka jedna z najpopularniejszych i najcenniejszych polskich marek, która została czterokrotnie nagrodzona prestiżowym tytułem Superbrands.

Partnerami medialnymi wydarzenia są: TVP INFO, TVP Historia, Radio Dla Ciebie, National Geographic Polska, Portalmorski.pl, magazyn Żagle.

Wśród partnerów wspierających wydarzenie znajduje się SailBook.pl

Fot. Anna Jóźwiak

Komentarze