Żeglarze podsumowali sezon

0
382
     Mroźna sobota nie przeszkadzała żeglarzom – spotkali się dzisiaj licznie i tradycyjnie w „Jachtowej” na Gocławiu, by posumować ubiegłoroczny sezon 2011 roku. Nie dotarli tylko młodzi medaliści klas olimpijskich, którzy szlifują formę na Majorce. Bogate i ciekawe sukcesy naszych żeglarzy, zarówno sportowe, w klasach olimpijskich, jak i w regatach i rejsach jachtów balastowych, rangi międzynarodowej i krajowej, podsumował Prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski, następnie wręczone zostały tegoroczne nagrody i wyróżnienia, w różnych kategoriach. Za nieobecnych żeglarzy sportowców, którzy w ubiegłym sezonie zdobyli 23 medale, wszystkie ich upominki i dyplomy dla 14 medalistów odebrali trenerzy, z Robertem Silukiem na czele, uznanym w kraju za Trenera Roku Klasy Laser. Za najlepszy krajowy klub w Klasie Laser uznany został SEJK Pogoń Szczecin, a za Najlepszego Zawodnika nasz olimpijczyk Karol Porożyński.
     Szczecińskim Żeglarzem Roku został Radek Kowalczyk, za start w transatlantyckich regatach klasy Mini, na jachcie „Calbud”, a Szczecińskim Rejsem Roku uznano przejście Oceanu Indyjskiego jachtem „Mantra Ania”, z kapitanem Wojtkiem Maleiką i jedną załogantką. Wyróżnienie – kolejne – odebrał nestor szczecińskich żeglarzy – Henryk Widera, któro pomimo ukończonych 80-lat przeżeglował jeszcze swoim małym „Gawotem” z Sant Petersburga do Szczecina, kończąc wieloletni samotny rejs wokół Europy. Odrębne Puchary Sezonu 2011 KWR – za najlepsze wyniki w załogowych i samotnych regatach jachtów balastowych – odebrało 14 żeglarzy, spośród których trzech – Krzysztof Krygier, Marcin Mrówczyński i Adam Lisiecki – tryumfowało też w Morskim Żeglarskim Pucharze Polski. Były też listy gratulacyjne i podziękowania dla przyjaciół naszego żeglarstwa, sponsorów i innych zasłużonych osób, w tym dla prezydenta Piotra Krzystka, kapitana Andrzeja Armińskiego, Prezesa firmy Calbud Edwarda Osiny, trenera Roberta Siluka, kapitana „Daru Szczecina” Jurka Szwocha, kajakarza i zdobywcy Atlantyku Olka Doby, i radnej Judyty Lemm.
     Duża grupa żeglarzy i działaczy odebrała też honorowe medale i odznaczenia ZOZŻ, a także PZŻ – w tym Jan Płaczek ze Świnoujścia i Zygmunt Kowalski ze Szczecina. Honorowe odznaczenia Gryfa Pomorskiego otrzymali Janusz Charkiewicz i Bogdan Kraczkowski.
  Warto dodać, że na 31 dyscyplin sportowych klasyfikowanych w rankingu Zachodniopomorskiej Federacji Sportu żeglarstwo znalazło się na 2. miejscu, a wyczyny i sukcesy naszych żeglarzy, m.in.naszych wspomnianych sportowców i zdobywców Pucharów Polski, a także Radka Kowalczyka, Andrzeja Armińskiego czy Olka Doby, jak również nasz Szczeciński Program Edukacji Morskiej, znalazły się też wśród różnych już przyznanych albo nominowanych nagród i wyróżnień ogólnopolskich. Pozostaje gratulować naszym żeglarzom i życzyć dobrych wiatrów i dalszych sukcesów, w sezonie 2012…
Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Komentarze