Żeglarze, Artyści i Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski

0
357

Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski w tegorocznym sezonie żeglarskim bardzo aktywnie uczestniczy w organizacji wielu imprez żeglarskich na Pomorzu.

Ścisła współpraca z mediami i dziennikarzami owocuje nagłaśnianiem i promowaniem żeglarstwa, które w naszym regionie jest przypisaną dyscypliną sportu i rekreacji. Pomorskie dysponujące coraz to nowocześniejszą bazą zaplecza w postaci nowo wyremontowanych marin w obrębie Zatoki Gdańskiej jak i nad pięknymi pomorskimi jeziorami.

Nic dziwnego, że na naszych akwenach jest rozgrywana większość imprez jak i zlotów żeglarskich w tym regat w randze Mistrzostw Polski w wielu klasach w takich Ośrodkach jak Gdańsk, Sopot, Gdynia i Puck. Do tego wszystkiego dochodzą liczne sukcesy pomorskich reprezentantów u nas jak i na całym świecie w różnych kategoriach wiekowych. Pomorskie na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie reprezentowało aż sześciu żeglarzy co zaowocowało brązowym medalem Olimpijskim zdobytym przez Przemka Miarczyńskiego.

Pomorski żeglarz Zbyszek Gutkowski niedawno powrócił z trudnych samotniczych regat okołoziemskich VELUX 5 Oceans Race zajmując w nich drugie miejsce a już przygotowuje się do następnego wyzwania do startu w regatach Vendee Globe już 10 listopada.

Jak widać żeglarstwo jest wyjątkowe w naszym regionie stąd w wielu regatach  Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski współpracując z organizatorami regat funduje nie tuzinkowe trofea dla zwycięzców? W związku z powyższym Związek nawiązał stałą współpracę ze znanym pomorskim artystą malarzem Krzysztofem Stepanów, który studiował konserwację zabytków na Uniwersytecie w Toruniu – Zakład Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej. Wieloletni konserwator ikon w Metropolii Prawosławnej. Szef pracowni plastycznych i scenograficznych w warszawskich i trójmiejskich teatrach. W 1987 roku prowadził nadzór nad wykonaniem ołtarza papieskiego na Zaspie w Gdańsku. Autor  licznych wystaw malarskich. Trofea jakie otrzymują Żeglarze w tym sezonie w regatach najwyższej rangi to jednostkowe ryciny, statuetki nie powtarzające się i nobilitujące wysiłek żeglarzy jaki wnieśli w pokonanie rywali żeby odnieść zwycięstwo. Najbliższą okazję do zdobycia powyższych trofeów mają żeglarze klas olimpijskich, którzy startować będą w Mistrzostwach Polski Klas olimpijskich na akwenie Zatoki Gdańskiej u ujściu Wisły Śmiałej (Górki Zachodnie). Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski uczestniczy w organizacji tych mistrzostw wraz z Polskim Związkiem Żeglarskim i gospodarzem mistrzostw Centralnym Ośrodkiem Sportu Akademickiego AZS w Gdańsku. Mistrzostwa Polski klas olimpijskich odbędą się w dniach od 26 do 30 września 2012. Gwiazdami regat będą brązowi medaliści tegorocznych igrzysk olimpijskich: Zofia Klepacka-Noceti i Przemysław Miarczyński, którzy zaprezentują się w swojej koronnej konkurencji, na desce typu RS:X. Nie zabraknie również innego naszego utytułowanego przedstawiciela windsurfingu – mistrza świata z 2010 roku, Piotra Myszki. Na linii startu nie zabraknie również pozostałych członków kadry olimpijskiej w żeglarstwie.

Komentarze