Żeglarski Szczecin zwodowany

0
294

Żeglarski Szczecin naprawdę istnieje, z jednej strony jako rzeczywistość  i zarazem hasło promocyjne naszego nadodrzańskiego  i portowego miasta, a z drugiej to nieformalne stowarzyszenie, powołane pod egidą Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Skupia  ludzi dobrej woli, aktywnie działających na rzecz rozwoju szczecińskiego i zachodniopomorskiego żeglarstwa, a prezesuje im Piotr Owczarski. Jedną  z wielu inicjatyw Stowarzyszenie, istotnie wspartą przez ZOZŻ, a także władze miejskie i marszałkowskie, jest opracowanie „Encyklopedii Zachodniopomorskiego Żeglarstwa”, w ramach czego wydana już została poprzedzająca ją publikacja pt. „Żeglarstwo na Pomorzu Zachodnim”, właśnie autorstwa Piotra Owczarskiego, będąca połączeniem albumu z praktycznym przewodnikiem dla żeglarzy i wodniaków. Książka jest już od kwietnia na rynku księgarskim, a dzisiaj, tj. w sobotę 4 bm.,  odbyła się w Książnicy Szczecińskiej jej prezentacja i „wodowanie”, połączone z tytułową, ciekawą konferencją. Licznie przybyli na nią żeglarze i wodniacy, wśród gości byli m.in. marszałek województwa Olgierd Geblewicz, prezydent miasta Piotr Krzystek i prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski.

Na część konferencyjną złożyły się wystąpienia i prezentacje m.in. walorów żeglarskich naszego regionu, założeń Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, rozwoju żeglarstwa, budowy miejskiej mariny na Wyspie Grodzkiej, najbliższych miejskich imprez żeglarskich, i inne (więcej będzie na stronie www.zozz.com.pl, w pełnej relacji Janusza Charkiewicza). Matką chrzestną „wodowanej” książki była dobrze znana naszym żeglarzom Elżbieta Kowalczyk (na zdjęciu), przez ostatnie 40 lat kierująca Biurem ZOZŻ. Tak więc książka i idea zostały uroczyście „zwodowane”, teraz przed gospodarzami miasta i regionu sporo zadań wskazanych i obiecanych na konferencji, wszystko dla dobra zachodniopomorskiego żeglarstwa i zachodniopomorskich  żeglarzy. Miejmy nadzieję, że nie będzie to nieszczęsne – „Pomożecie?… Pomożemy…”

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Komentarze