Żeglarski Puchar Trójmiasta zakończony!

0
467

 

 

Żeglarze przywitali sezon na Zatoce Gdańskiej. Trzy dni zmagań na wodzie i świętowania na lądzie dobiegły końca. Dekoracja zwycięzców odbyła się 25 maja w Marinie Gdynia, podczas uroczystości zamknięcia regat.

 

Druga edycja Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta rozpoczęła się w Marinie Sopot. Uczestników przywitał gospodarz pierwszego dnia imprezy – Prezydent Sopotu Jacek Karnowski. W sobotę rano na linii startu na wysokości molo w Sopocie stawiło się prawie sześćdziesiąt zgłoszonych załóg. Nad kordonem rozpostartych żagli zdecydowanie górował jacht ENERGA, ze Zbigniewem Gutkiem Gutkowskim za sterem. Pogoda dopisała, więc regatowym zmaganiom przyglądało się liczne grono kibiców, dla których sopockie molo stanowiło doskonały punkt widokowy.

 

Wyzwaniem dla zawodników były zmienne warunki atmosferyczne. Pierwszego dnia regat planowaliśmy zrealizować trzy wyścigi, dwa na wysokości Sopotu i trzeci z metą w Górkach Zachodnich, ale ze względu na osłabienie siły wiatru, komisja sędziowska zdecydowała o skróceniu trasy do dwóch biegów – mówi Bartek Gruszka, sędzia główny regat. Jak dobra była to decyzja okazało się, gdy jachty zaczęły zbliżać się do mety, wiatr zmienił kierunek i uderzył z taką siłą, że na ostatnich metrach regaty rozgrywały się w iście pełnomorskich warunkach. Zawodnicy ścigali się nie tylko między sobą, lecz przede wszystkim z goniącym ich frontem burzowym. Na szczęście wszyscy zdążyli dopłynąć do celu nim rozpętała się gwałtowna burza. W Gdańsku na załogi czekało wieczorne świętowanie, a także dalszy ciąg rywalizacji, tym razem o 10-litrową beczkę rumu, ufundowaną przez portal Trojmiasto.pl, patrona medialnego regat. Walka była nie mniej widowiskowa i zacięta niż na wodzie! Tytuł najsprawniejszej załogi przypadł zawodnikom z jachtu Le Voyageur.

 

W niedzielę rano zawodników przywitała flauta i mgła. Stąd decyzja by płynąć do Sopotu i rozegrać tylko jeden wyścig z metą w Gdyni. Finał regat był bardzo widowiskowy dla kibiców i turystów w Gdyni – jachty zbliżały się do mariny na genakerach, na kursie pełnym.

Podczas oficjalnego zamknięcia regat wręczone zostały nagrody dla najszybszych jednostek w każdej z sześciu klas oraz dla jachtu, który uzyskał łącznie najmniej punktów we wszystkich wyścigach. Nagrody w poszczególnych klasach wręczali: Joanna Zielińska Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Sportu, Andrzej Mielicki, przedstawiciel Pomorskiego Związku Żeglarskiego – organizatora regat, propagatorzy żeglarstwa: Waldemar Heflich i Michał Kaczorowski oraz Izabela Filc-Redlińska, rzecznik prasowy firmy Connectmedica reprezentująca Partnera głównego – Centrum Stworzone dla Zdrowia.  Puchar na ręce zwycięskiej załogi Big Magia przekazał żeglarz oceaniczny Zbigniew Gutkowski reprezentujący Sponsora głównego regat – Grupę ENERGA. Żeglarski Puchar Trójmiasta to bardzo ciekawe regaty i ważne wydarzenie otwierające sezon na Zatoce Gdańskiej. Mam nadzieję, że ta impreza doczeka się wielu edycji i stałe wejdzie do kalendarza regatowego Trójmiasta –– Ambasador Programu Energa Sailing

 

Przyznana została także specjalna nagroda fair play dla załogi, która sama zgłosiła naruszenie przepisów w trakcie regat Tym samym spadając z drugiej pozycji na piątą.  Za godną przykładu postawę zawodnicy otrzymali bon na odzież sportową marki D.A.D. – partnera technicznego regat.

 

 Już dzisiaj warto zarezerwować  sobie przyszłoroczną datę otwarcia sezonu żeglarskiego na wodzie – 22-24 maja 2015.

 

 

 

Żeglarski Puchar Trójmiasta

Trzydniowe regaty rozgrywane na wodach Zatoki Gdańskiej dla załóg jachtów morskich i kabinowych. Organizatorem Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta jest Pomorski  Związek Żeglarski, a gospodarzami imprezy są miasta Sopot, Gdańsk i Gdynia.

Sponsor Główny: Grupa ENERGA S.A.

Partner Główny: Centrum Stworzone dla Zdrowia, Partner techniczny: D.A.D.

Partnerzy: Parker, MOSiR Gdańsk, Gdynia Żeglarska Stolica Polski, MOSiR Sopot, Marina Sopot, Kąpielisko Morskie

Sopot, Wiatr i Woda,  Hotel Galion, Narodowe Centrum Żeglarstwa

Współpraca: Pantaenius, North Sails, Selden, Premium Yachting,Henri Lloyd Polska, VMG PR, VMG EVENTS

Patroni medialni: Trójmiasto.pl, Żagle, SailBook.pl

Zapraszamy do odwiedzania: www.zeglarskipuchartrojmiasta.pl  www.facebook.com/zeglarskipuchartrojmiasta

Komentarze