Zbigniew Gutkowski powalczy o rekord w Bitwie o Gotland

0
709

 

Najlepszy polski żeglarz oceaniczny, Zbigniew Gutkowski weźmie udział w rywalizacji
o puchar Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland, czyli najtrudniejszym wyścigu na Bałtyku. Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę (13 września) o godz. 12:00 w Górkach Zachodnich w ramach tegorocznej edycji Delphia Challenge. Celem Gutka jest ustanowienie nowego rekordu na trasie Gdańsk-Gdańsk non stop wokół Gotlandii i Faro.

 

Do udziału w wyścigu zgłosiło się 22 żeglarzy-samotników. Bitwa o Gotland jest rozgrywana od 2012 r. W inauguracyjnych regatach wzięło udział dwóch zawodników – Jacek Zieliński
i Krystian Szypka, którzy wystartowali, odpowiednio z Gdańska i Świnoujścia. Żeglarze musieli opłynąć Gotlandię i po czterech dobach wyścigu wspólnie zameldowali się na mecie
w Gdańsku.

 

Uczestnicy będą mieli do pokonania 500 mil morskich w standardowych klasach OPEN i ORC. W wyścigu weźmie również udział najlepszy polski żeglarz oceaniczny, Zbigniew Gutkowski oraz Tomasz Siekierko, dla których organizatorzy utworzyli klasę extra – IMOCA. Popularny Gutek wystartuje wraz z innymi żeglarzami, ale jego celem będzie ustanowienie nowego rekordu na trasie wyścigu.

 

Dysponuję najszybszą jednostką oceaniczną w basenie Morza Bałtyckiego,
dlatego tak naprawdę będę ścigał się z samym sobą. Cieszę się, że organizatorzy przygotowali dla mnie i Tomka Siekierko dedykowaną klasę. Mam nadzieję, że uda mi się pobić rekord trasy. Sam jestem ciekaw, jak szybko uda mi się pokonać ten wymagający dystans.
Dla mojego jachtu będzie to pierwszy start w tym roku, dlatego chciałbym przede wszystkim zweryfikować jego realne możliwości oraz osiągi, nad których zwiększeniem ciężko pracowałem przez ostatnie miesiące. Życzę również powodzenia Tomkowi, który będzie ścigał się na starszej jednostce Globe, tej samej, która pozwoliła mi ukończyć regaty VELUX 5 Oceans na 2. pozycji. Rywalizacja zapowiada się bardzo ciekawie –
powiedział Zbigniew Gutkowski.

 

Bitwa o Gotland rozpocznie się w niedzielę o godz. 12:00 w Górkach Zachodnich. Jacht klasy IMOCA Open 60, na którym wystartuje Gutek, to najszybsza konstrukcja pływająca w Polsce.

 

***

 

Zbigniew „Gutek” Gutkowski to obecnie najlepszy i najbardziej doświadczony żeglarz oceaniczny
w Polsce, którego dokonania doceniane są na całym świecie. Dwukrotnie opłynął Ziemię w wyścigach oceanicznych. Jest pierwszym Polakiem, który wystartował w najtrudniejszych regatach dookoła świata – Vendee Globe 2012. Rok wcześniej, zajął 2. miejsce w Velux 5 Oceans. W 2013 roku, w duecie z Maciejem Marczewskim, uplasował się na 7. pozycji w regatach transatlantyckich – Transat Jacques Vabre. Jacht klasy IMOCA Open 60, na którym startuje Gutek, to swoista Formuła 1 wśród jednostek oceanicznych. Jest to także najszybsza konstrukcja pływająca w Polsce.

 

Zbigniew Gutkowski urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10 roku życia. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, trimaran Orma 60, Volvo 60, IMOCA Open 60 oraz Eco 60. Ponadto, jest ambasadorem marek Volvo i Helly Hansen oraz wspiera działania Fundacji IRMA.

Komentarze