Załoga z Australii wygrywa Szczecin Match Race!

0
616

 

W zakończonych właśnie regatach Szczecin Match Race Australijczyk Matthew Jerwood z załogą Redline Racing Team wygrał w finale z załogą Rafała Sawickiego i wywalczył kwalifikację do polskiego przystanku World Match Racing Tour rozgrywanego na przełomie lipca i sierpnia w Sopocie. Trzecie miejsce zajął Reuben Corbett z Nowej Zelandii.

Od piątku na wodach jeziora Dąbie w Szczecinie czołowi żeglarze meczowi z całego świata podczas Szczecin Match Race walczyli o cenne punkty Pucharu Świata ISAF oraz kwalifikację do Energa Sopot Match Race. Na starcie stanęło 11 załóg,  w tym zespoły między innymi z Australii, Nowej Zelandii, Irlandii, Danii i Wielkiej Brytanii. W ciągu 3 dni regat rozegrano ponad 60  wyścigów w tym fazę eliminacyjną oraz półfinały i finały w systemie play-off. Nad sprawnym przebiegiem regat czuwała 10 osobowa międzynarodowa komisja sędziowska z arbitrami m.in. z Niemiec, Australii i Polski.

 

 

„Wciąż nie mogę uwierzyć, że wygraliśmy Szczecin Match Race i zadebiutujemy w polskim przystanku World Match Racing Tour. Już w zeszłym roku walczyliśmy o kwalifikację do Sopotu, niestety wtedy wygrana w Kamieniu Pomorskim była dla nas nierealna. Nawet dziś nie wyobrażałem sobie, że pokonam takie nazwiska jak Reuben Corbett czy Przemysław Tarnacki i zgarnę bilet do Sopotu. Jestem niezmiernie szczęśliwy” – powiedział naprawdę wzruszony Australijczyk.

 

 

Szczecin Match Race już od 8 lat jest ważnym punktem na mapie światowego match racingu. Z roku na rok do stolicy Województwa Zachodniopomorskiego na regaty Polish Match Tour przyjeżdżają coraz wyżej sklasyfikowani sternicy światowego rankingu Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF.  W zeszłym roku zwycięzcą został pięciokrotny Mistrz Świata – Ian  Williams, a kwalifikację do polskich regat World Match Racing Tour uzyskał Nicolai Sehested obecnie uczestniczący w regatach Volvo Ocean Race. W tym roku Szczecin Match Race został włączony do World Match Racing Tour ze statusem World Tour Event.

Następnymi regatami cyklu Polish Match Tour będzie Dziwnów Match Race rozgrywany w dniach 17-19 lipca br.

Oficjalne wyniki Szczecin Match Race:

 

 1. Matthew Jerwood (AUS)
 2. Rafał Sawicki (POL)
 3. Reuben Corbett (NZL)
 4. Przemysław Tarnacki (POL)
 5. Philip Bendon (IRL)
 6. Marek tańczyk (POL)
 7. Mark Lees (GBR)
 8. Lucas Lier (DEN)
 9. Łukasz Wosiński (POL)
 10. Patryk Zbroja (POL)
 11. Piotr Harasimowicz (POL)

 

 

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2015 cykl składa się z 6 imprez, rozgrywanych na akwenach województwa zachodniopomorskiego w Szczecinie, Świnoujściu i Dziwnowie. Po raz kolejny 2 imprezy Polish Match Tour w Szczecinie i Dziwnowie włączone zostały do World Match Racing Tour jako imprezy kwalifikacyjne. Ponadto we wrześniu po raz pierwszy w Polsce, w Świnoujściu rozegrane zostaną Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Match Racingu i jest to jedna z priorytetowych imprez Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF.

 

Organizatorem regat jest MT Partners – Polish Match Tour i Yacht Klub Polski Szczecin, a bazą regat jest przystań YKP Szczecin w Marina Club w Szczecinie. Regaty zaliczane są do rankingu Pucharu Świata ISAF.

Cały cykl objęty jest patronatami Ministra Sportu i Turystyki, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Szczecin, Prezydenta Miasta Świnoujście oraz Burmistrza Gminy Dziwnów.

Sponsorami cyklu są Subaru Import Polska, DeLonghi, Hampton by Hilton Świnoujście, Polskie LNG, D.A.D Sportswear – dostawca odzieży Kadry Polski PZŻ, Harken, Subaru – Polmotor, Marina Club w Szczecinie.

Partnerzy cyklu: Pomorze Zachodnie, Miasto Szczecin, Miasto Świnoujście, Gmina Dziwnów, Centrum Żeglarskie, Targi Wiatr i Woda, Harken, Magazyn Żagle i portal zagle.com.pl, Magazyn Prestiż Szczecin, Magazyn W Ślizgu, TVP Szczecin i Radio Szczecin.

Organizatorem cyklu jest firma MT Partners przy współpracy z YKP Szczecin i Polskim Związkiem Żeglarskim.

Komentarze