Załoga CMM wygrała regaty na Litwie

0
755
obraz nr 1

 
 
2 i 3 sierpnia w Kłajpedzie odbyły się zorganizowane przez litewskie Muzeum Morskie parada łodzi historycznych oraz regaty. Reprezentacja Centralnego Muzeum Morskiego zdobyła pierwsze miejsce w wyścigu małych łodzi do 10 m długości.
Parada „Dange Fleet” i regaty zostały zorganizowane z okazji obchodów 760-lecia Kłajpedy, celem odbywających się przy tej okazji Dni Morskich jest kultywowanie oraz promocja morskiego dziedzictwa krajów rejonu Morza Bałtyckiego. 
Parada statków odbyła się na przepływającej przez Kłajpedę rzece Danga, a regaty rozegrano na Zalewie Kurońskim koło Kłajpedy. W wydarzeniu brały udział załogi z Polski, Litwy, Łotwy, Szwecji, Niemiec i Rosji. Polska załoga z Robertem Domżałem iJackiem Bieleckim płynęła na tzw. żakówce – łodzi rybackiej z Zalewu Wiślanego.
 
obraz nr 2

 
Regaty rozegrano w trzech kategoriach: zabytkowych jachtów (ich wiek musiał przekraczać 50 lat – w tej kategorii pierwsze miejsce zajęła litewska jednostka „Rosa”); drugą grupę tworzyły kilkunastometrowe łodzie kurońskie (pierwsze miejsce zdobyli Litwini); a w trzeciej grupie ścigały się małe jednostki do 10 m długości (właśnie w tej grupie startowała żakówka z CMM). „Mieliśmy bardzo dobre warunki pogodowe. Wiał całkiem silny wiatr około 3 stopnie w skali Beauforta, dzięki czemu nasza żakówka – jako lekka łódź, o małym zanurzeniu okazała się być najszybsza” – mówi sternik Robert Domżał, pracownik działu Historii Budownictwa Okrętowego CMM.
 
obraz nr 3

 
Żakówki były typowymi łodziami rybackimi, które budowano nad Zalewem Wiślanym w XIX i na początku XX w. Występowały w dwóch odmianach: w zachodniej części Zalewu – wersja mniejsza o ok. 5 m długości i w środkowej części Zalewu – wersja większa (do ok. 8 m długości). Jednostki te konstruowano z drewna dębowego i sosnowego, charakteryzowały je zwykle dwa maszty z żaglami rozprzowymi. Ich nazwa pochodzi od nazwy używanych w rejonie Zalewu Wiślanego sieci stawnych, tzw. żaków.
 
obraz nr 4

 
Łódź biorąca udział w paradzie i regatach na co dzień prezentowana jest w Muzeum Rybołówstwa w Kątach Rybackich (oddział CMM) i stanowi replikę wykonaną przez Muzeum na podstawie oryginalnej łodzi z początku lat 50. XX wieku. 

Więcej informacji
Wanda Stompór
Centralne Muzeum Morskie
tel. + 48 603 244 442
wanda.stompor@cmm.pl

 
 

Komentarze