Zakończenie sezonu Żeglarskiego w Krakowie AD 2013

0
686

 

           Oficjalne zakończenie sezonu żeglarskiego w Krakowskim Okręgowym Związku Żeglarskim AD 2013 w sobotę dokonało się na przystani naszego Klubu. O godz. 17,00  oficjele i sympatycy zebrali się pod masztem i po krótkich podsumowaniach: sportowym, turystycznym i szkoleniowym, opuszczono bandery. Komendę do opuszczenia bandery podał pan kapitan Władysław Dąbrowski. W poczcie banderowym zobaczyliśmy aktualnego wicemistrza świata Piotr Ogrodnika oraz dwie rodziny zawodników: Kubę Stachurę (Ok-Dinghy) i jego córkę Idę – srebrną medalistkę Miedzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików (optimist gr. B) wraz z Kamilem Panasiem (Ok-Dinghy) z synem Maćkiem – srebrnym medalistę Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików (optimist gr. B.). Wspomniano również wszystkich tegorocznych medalistów mistrzostw Polski: seniorów – w klasie europa – Ewę Płaszczcę z YKP Kraków i mistrzostw PSKO w randze mistrzostw Polski Maję Sadowską  w klasie optimist do lat 11 i Oliwię Osadcow w klasie optimist do lat 9. Niekwestionowanymi liderami jest załoga aktualnych wicemistrzów świata  w klasie Micro – Piotr Ogrodnik, Piotr Petryla i Grzegorz Banaszczyk, reprezentujących barwy klubowe Hornu. Podsumowano także I rok działania programu Energa Sailing dla Małopolski. Garść informacji przekazała pisząca te słowa. Najważniejsza z nich to taka, że program będzie kontynuowany w następnych latach. W 2013 roku w zajęciach systematycznie uczestniczyło przez cały czas 130 uczestników. Sporo z nich pozostało w klubach i kontynuuje naukę żeglowania.

     Przez całą sobotę odbywały się wyścigi żeglarskie na dwóch trasach – Zespołowe Mistrzostwa Małopolski naj jednej  i Regat Zakończenia Sezonu 2013  na drugiej – łącznie startuje 55 zawodników z 10 klubów.

 

       Niedzielne zawody miały zdecydowanie skromniejszy charakter na wodzie. Po prostu wiatr słabiej wiał. Tylko na tyle, by rozegrać jeden wyścig. A ze na końcu całkiem ucichło, więc nie wszyscy dojechali do mety na czas. Ból.

      W regatach wzięła udział nadspodziewanie liczna reprezentacja Południa Polski – startowali reprezentanci 10 klubów: UKS Ster Sandomierz, RTS OPTeam Sailing Rzeszów, YC Zefir Drakkar Poraj, YC PTTK Beskid Nowy Sącz, YK Stal Gdynia, UKS Szkwał Złocieniec, KŻ LOK Dryf Kęty, BKS Wanda, YKP Kraków i gospodarze – KŻ Horn Kraków. 

        Regaty sponsorowali: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Miasta Krakowa, Krakowski Okręgowy Związek Żeglarski CBPanel, Makanu- Crewsaver, MPIPS. Medialnie wspierali nas Radio Kraków, Dziennik Polski i Magazyn Żagle oraz liczne portale internetowe.

 

Wyniki:

klasa Optimist:

1. Zalewski Wojciech        YKP Kraków – absolwent programu Energa Sailing Youth

2. Wydziałkiewicz Jan       YKP Kraków  – absolwent programu Energa Sailing Youth

3. Pagacz Jan                     KŻ Horn Kraków

w tej kategorii startowali początkujący zawodnicy, w tym 4 absolwentów programu Energa Sailing Youth.

klasa Ok Dinghy:

 

1. Radosław Droździk    KŻ LOK Dryf Kęty

2. Joanna Bałuszek        BKS Wanda

3. Przemysław Droździk KŻ LOK Dryf Kęty

startowała rekordowa (poza mistrzostwami Polski) liczba zawodników

klasa laser 4,7

 

1. Maciej Brymora        YC Zefir Drakkar

2. Kornel Szypulski       KŻ Horn Kraków

3. Wojciech Chodakowski  KŻ Horn  Kraków

 

klasa omega – absolwenci programu Sportowa Akademia Trzeciego Wieku

1. Hudy Jerzy, Kazimierz Turkiewicz, Mieczysław Grabowski, Stanisław Studlik

2. Mirosław Bojarski, Wiesława Szymaszek, Włodzimierz Kasprzyk, Magdalena Miłosława Miłoń

 

W Zespołowych Mistrzostwach Małopolski udało się dokończyć nie zamknięty flajt, ale na dalsze wyścigi nie było co liczyć. trzeba było podsumować po rundzie eliminacyjnej.

Dekoracji dokonał Prezes KOZŻ  kapitan Władysław Dąbrowski oraz szef zespołu arbitrów Marek Korpak. W zwycięskim zespole większość członków kończy już żeglowanie na optimiście i wywalczone złote medale były akurat fajnym zwieńczeniem ich kariery na optimiście.

 

 

wyniki:

1. Marek Rospond, Maciek Jedliński, Szymon Pasiut  – YC PTTK Beskid Nowy Sącz

    Karolina Mikulec – YK Stal Gdynia

 

2. Wojciech Konstanty, Jan Rogoż, Ida Stachura, Filip Fajfer – KŻ Horn Kraków

 

3. Kamil Chara(UKS Ster Sandomierz), Andrzej Starzyk(UKS Ster Sandomierz), Maciej Jarosz ( UKS Szkwał Złocieniec), Marysia Grabska(YC Zefir Drakkar)

 

4. Maciej Panaś (KŻ Horn Kraków), Wiktor Ciołkowski (RTS OPTeam Sailing Rzeszów), Ola Mac (RTS OPTeam Sailing Rzeszów), Piotr Grabski (YC Zefir Drakkar)

 

Brak wiatru zrekompensowaliśmy sobie na brzegu, dobre jedzenie, dobra zabawa, ceremonia zakończenia , a potem jeszcze tylko spakować łódki i …do domu… do następnego sezonu.

Opr.  J.O.

 

Komentarze