Zachodniopomorski region coraz bardziej… żeglarski

0
338

Coraz więcej turystów na Pomorzu Zachodnim. Rośnie zainteresowanie regionem wśród żeglarzy. – Zaczął przyciągać Zachodniopomorski Szlak Żeglarski – ocenia Damian Greś z Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

Szczecińska Gazeta Wyborcza w piątkowym wydaniu informuje, że tego lata zachodniopomorskie kurorty odwiedziło około 15% więcej turystów niż w poprzednim roku. Tradycyjnie poza Polakami nasz region najchętniej odwiedzają Niemcy, ale także coraz częściej Skandynawowie.

– Badający ruch turystyczny w województwie Urząd Marszałkowski zastrzega, że twarde dane z wakacji będą dopiero we wrześniu/październiku. – Mamy sygnały od przedstawicieli branży, że odczuwają zwiększony ruch, zwłaszcza Niemców, Skandynawów – mówi Gazecie Wyborczej Damian Greś, dyrektor wydziału turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

– Dużo osób ściągnęły niedawne regaty The Tall Ships Races. Zaczął też przyciągać Zachodniopomorski Szlak Żeglarski – dodaje Greś. – Ponadto zauważamy, że popularyzuje się wypoczynek nad jeziorami.
Te słowa potwierdzają się w nieoficjalnych na razie statystykach z marin Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Zwiększająca się liczba miejsc postojowych w przystaniach i modernizowana infrastruktura ściąga na wody województwa Zachodniopomorskiego stale rosnącą liczbę żeglarzy.

– Tylko w ubiegłym roku, krótko po otwarciu gościliśmy u nas ponad tysiąc jednostek. Zdajemy sobie sprawę jaką popularnością cieszy się wśród żeglarzy Kołobrzeg. Już teraz poważnie myślimy nad budową nowego większego basenu jachtowego. Mamy gotowy projekt i kosztorys tej inwestycji. Nowy port dla około 140 jachtów mógłby kosztować nieco mniej niż pierwsza inwestycja – mówił jeszcze wiosną tego roku Prezes Zarządu Portu Morskiego z Kołobrzegu Henryk Rupnik.

Nie tylko Kołobrzeg, Świnoujście czy Szczecin są często wybieranymi przez żeglarzy kierunkami na Zachodniopomorskim Szlaku. Powody do zadowolenia mają m.in. władze Kamienia Pomorskiego. Tamtejsza marina okazała się bowiem inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę. Funkcjonujący drugi sezon obiekt cieszy się sporym uznaniem wśród żeglarzy.

– Na razie powinniśmy wstrzymać się z oficjalnymi i pełnymi danymi, lecz już teraz mogę zdradzić, że odnotowaliśmy spory wzrost odwiedzin naszej mariny – wyjaśnia naszemu portalowi prezes zarządu Mariny Kamień, Edyta Matelska.

– Widać progresję w liczbie w nowych rezydentów jak i gości mariny Kamien. W połowie miesiąca sierpnia możemy bezpiecznie stwierdzić, że jest to około 30% – dodaje Matelska. 

Optymistycznie w porównaniu z poprzednimi latami prezentują się również dane Wasser und Schifffahrtsverwaltung des Bundes (www.wsv.de). Wg. niedawno opublikowanych statystyk za rok 2012, notujemy znaczący wzrost liczby niemieckich jednostek wpływających na Odrę przez śluzę Hohensaaten Ost (2010r – 841, 2011r – 863, 2012r. – 1100).

 

marinas.pl/GW Szczecin

 

Komentarze