Yacht Club Sopot zwycięża pierwsze, historyczne rozgrywki Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

0
715

 

Jedenaście klubów z całej Polski, cztery imprezy w Szczecinie, Świnoujściu, Gdańsku i Sopocie, ponad stu zawodników i rywalizacja na wysokim poziomie. Tak wyglądały pierwsze, historyczne rozgrywki Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej – ligowa rywalizacja wyłaniająca najlepszy klub żeglarski w Polsce. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Yacht Club Sopot przed Yacht Klubem Polski Szczecin i Jacht Klubem Wielkopolski Poznań. Pierwsze dwa kluby uzyskały kwalifikację do finału światowej Żeglarskiej Ligi Mistrzów.

 

Takiego napięcia, jakie na zakończenie rozgrywek, zafundowali wszystkim kibicom zawodnicy Ekstraklasy, nie powstydziłby się nawet Alfred Hitchock. O kolejności końcowej całej Ligi decydowały ostatnie wyścigi IV rundy, która rozegrana została w miniony weekend w Sopocie. Faworytem do tytułu była ekipa JKW Poznań, która liderowała od pierwszej imprezy. Jednak z każdym weekendem regatowym ich przewaga nad pozostałymi pretendentami malała. Po pierwszym dniu rywalizacji wydawało się, że końcowe zwycięstwo przypadnie bardzo dobrze żeglującej ekipie ze Szczecina, gdyż Poznań zajmował dopiero piątą pozycję. Wysoko plasował się również Yacht Club Sopot, ale jego strata po trzech imprezach wydawała się zbyt duża, aby sięgnąć po tytuł. Jednak drugiego dnia sytuacja zmieniła się jak w dobrym thrillerze. JKW Poznań zaczął odrabiać straty, znakomicie żeglował Sopot, a za to Szczecin nieco gorzej. W całą walkę wmieszał się MOS Iława, który zwyciężył poprzednią rundę. I to właśnie idealna końcówka w wykonaniu załogi Karola Górskiego z Iławy sprawiła, że zespół ten w finałowej rundzie zajął drugie miejsce, rozdzielając tym samym zwycięski Yacht Club Sopot dowodzony przez Rafała Sawickiego i Adama Kajzera i trzeci w IV rundzie YKP Szczecin z Maciejem Cylupą za sterem. Czwarte miejsce zajął INŻBUD Rybnik, a dopiero piąte JKW Poznań. Tym samym, w klasyfikacji generalnej, Sopot zrównał się punktami ze Szczecinem, ale lepszym bilansem miejsc na podium został zwycięzcą pierwszej edycji Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Na trzecie miejsce spadł, prowadzony przez Piotra Harasimowicza JKW Poznań, czwarty ukończył JKM Gryf Gdynia (sternik Wiktor Plitko/Piotr Lewandowski), a piąty INŻBUD Rybnik, którego sternikami byli Oskar Śleziona i Łukasz Wosiński. Warto również zaznaczyć szóstą pozycję MOS Iława, który nie wystartował w pierwszych dwóch rundach, a w kolejnych dwóch zajął pierwsze i drugie miejsce.

 

 

„To jest niesamowite uczucie, wznieść w górę puchar, który wyznacza nowy kierunek w żeglarstwie. Rozgrywki ligowe, proste zasady i wspaniała rywalizacja, która przybliża nasz sport do publiczności i mediów, to zawsze były te czynniki, których poszukiwałem jako zawodnik, ale i organizator regat. Tym bardziej cieszę się, że tytuł powędrował do Sopotu i bardzo dziękuję swojej załodze, która była bardzo szeroka w przeciągu cały rozgrywek. Dziękuję również pozostałym klubom za rywalizację na wysokim poziomie oraz organizatorom za dobrą inicjatywę.” – powiedział po zakończeniu rozgrywek Rafał Sawicki, sternik YCS.

 

„Rozgrywki wyłoniły reprezentantów Polski na finał Ligi Mistrzów. Cieszymy się, że nasza inicjatywa umożliwi polskim zawodnikom rywalizację na światowym poziomie. Jestem przekonany, że rozgrywki skupią w kolejnych latach jeszcze więcej klubów i będziemy w stanie uruchomić kilka poziomów rozgrywkowych z imprezami w całej Polsce” – dodał Maciej Cylupa z MT Partners, współorganizator Ligi.

 

Wynik IV Rundy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej (pkt karne)

 1. Yacht Club Sopot                                       21pkt.
 2. MOS Iława                                                   25pkt.
 3. YKP Szczecin                                                26pkt.
 4. KS Górnik Boguszowice Rybnik               27pkt.
 5. JKW HRM Racing Poznań                          28pkt.
 6. JKM Gryf Gdynia                                         39pkt.
 7. PŻKS DŻYGIT Białystok                              43pkt.
 8. MUKŻ Bałtyk Mielno                                             49pkt.
 9. KŻ Ostróda                                                   52pkt.
 10. YKP Warszawa                                            57pkt.
 11. KŻ Horn Kraków                                          DNS

 

Klasyfikacja końcowa Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2015.

 1. 1.     Yacht Club Sopot                                                                             42pkt.
 2. 2.     Yacht Klub Polski Szczecin                                                              42pkt.
 3. 3.     Jacht Klub Wielkopolski HRM RacingPoznań                                 41pkt.
 4. 4.     Jacht Klub Morski Gryf Gdynia                                                       34pkt.
 5. 5.     INŻBUD Rybnik KS Górnik Boguszowice                                       33pkt.
 6. 6.     MOS Iława by Sailing Events                                                                     24pkt.
 7. 7.     Międzyszkolny Uczniowski Klub Żeglarski „Bałtyk” Mielno         24pkt.
 8. 8.     Klub Żeglarski Ostróda by Autofit Gdynia                                     22.pkt
 9. 9.     Podlaski Żeglarski Klub Sportowy DŻYGIT                                     22pkt.
 10. 10.  Yacht Klub Polski Warszawa                                                                      6pkt.
 11. 11.  Klub Żeglarski Horn Kraków                                                                      4pkt.

 

Pierwsze dwa kluby Ligi otrzymują prawo startu w światowych rozgrywkach Sailing Champions League http://sailing-championsleague.com/. Żeglarskie ligi krajowe cieszą się coraz większą popularnością. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców oraz w Danii istnieją już dwie ligi, a w tym roku rozgrywki zainaugurowały również Austria, Finlandia, Holandia, Norwegia, Rosja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, USA, Wielka Brytania i Włochy.

 

Tegoroczny finał Ligi Światowej odbędzie się w drugiej połowie września w jednym z najlepszych klubów żeglarskich w Europie – Yacht Club Costa Smeralda w Porto Cervo na Sardynii.

 

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners oraz GSC Yachting. Partnerami IV rundy w Sopocie byli: Delphia Yachts Kot, CH, Klif Gdynia, Nautica Watches, D.A.D, Garmin, Coca-Cola, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk.

Patronat medialny: Prestiż Magazyn Trójmiejski, W Ślizgu!, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

 

 

***

 

Polska Ekstraklasa Żeglarska to nowy projekt przeznaczony dla osób zrzeszonych w klubach żeglarskich. Ideą projektu jest cykl regat w formule rozgrywek ligowych znanej z wielu dyscyplin sportowych. Zwycięzca Ligi otrzyma tytuł Klubowego Mistrza Ekstraklasy a dwa najlepsze kluby otrzymają prawo startu w Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League).

 

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi będą zamieniać się jachtami. Taka formuła spowoduje, że o zwycięstwie będą decydować umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie musza inwestować w sprzęt i ponosić kosztów utrzymywania i transportu własnego jachtu. W pierwszej edycji żeglarze będą używać floty identycznych jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design.

 

W pierwszym sezonie w rozgrywkach udział bierze 11 klubów z całej Polski. Każdy klub może zgłosić kadrę składającą się z 20 zawodników. W każdych regatach startują załogi 4 osobowe.

 

Organizatorami ligi są firmy MT Partners (Polish Match Tour) i GSC Yachting.

 

Więcej informacji na stronie www.ligazeglarska.pl lub drogą mailową na adres info@ligazeglarska.pl

Komentarze