X REGATY EPIFANES TROPHY 2012

0
410

 

W dniach 7-8 września br. rozegrano na Zalewie Szczecińskim oraz Klenie Haff  tradycyjne regaty oldtimerów – „X REGATY EPIFANES TROPHY 2012”, których organizatorem był Yacht Klub Polski Szczecin oraz Yachtclub Ueckermunde. Regaty rozegrano na trasie Trzebież-Ueckermunde-Szczecin w dwóch klasach jachtów kabinowych:

Oldtimer – jachty o kadłubach drewnianych lub stalowych zbudowane przed 1970 r.

Youngtimer – jachty o kadłubach z dowolnego materiału starsze niż 25 lat.

W czwartkowe popołudnie w porcie Trzebież zebrała się rekordowa ilość jachtów – 86 jednostek.

 

 Pierwszy bieg na trasie Trzebież – Ueckermunde (około 20 Mm.) rozpoczął się w piątek, 9 września br. o godzinie 11:00 przy boi TN-A.   W klasie Oldtimer wystartowało 14 jachtów,

w klasie Youngtimer 59 jednostek. Pozostałe jachty miały status jednostek towarzyszących. 

Wiał silny wiatr z ćwiartki zachodniej o sile 5 – 6 B wzrastający do 7 – 8 B. Stan Zalewu 3, przelotne opady. Etap ten w klasie Oldtimer wygrał jacht „Cappucino”, który prowadził  Kacper Tuński, natomiast w klasie Youngtimer zwyciężył jacht „Szaman S.”” dowodzony przez Witolda Krochmala.  Wieczorem odbyła się impreza integracyjna zorganizowana przez Yachtclub Ueckermunde.

 

Start do drugiego biegu na trasie Ueckermunde – Trzebież rozpoczął się w sobotę, 9 września br. o godzinie 08:00 przy boi UER. Słoneczna pogoda, wiatr 4 B z baksztagu. Meta przy boi T-NA, a następnie przelot do Szczecina (około 18 Mm.).   Zwycięzcami tego etapu zostali: w klasie Oldtimer Holger Freude na jachcie „Stormvogel” i  w klasie Youngtimer ponownie Witold Krochmal na s/y „Szaman S.”.

 

Wieczorem o godzinie 20:00 w Marina Hotele zakończenie regat i ogłoszenie wyników przez sędziego głównego regat Rafała Hołdakowskiego. Nagrodę główną w klasie Oldtimer, puchar przechodni Epifanes  Trophy dla najszybszego jachtu po przeliczeniu zdobył jacht „Stormvogel” prowadzony przez Holgera Freude.  Puchar przechodni Yachtclub Ueckermunde dla najszybszego jachtu w klasie Youngtimer po przeliczeniu wywalczył Witold Krochmal dowodząc jachtem „Szaman S.”.  Puchar Komandora YKP dla bezwzględnie najszybszego jachtu otrzymał Tomasz Żurawski prowadzący jacht „Amayo”.  Wszyscy uczestnicy regat otrzymali okolicznościowe koszulki, a każdy jacht dyplom, zestaw materiałów do naprawy jachtów oraz pamiątkę z regat.  To zasługa głównego organizatora regat Pawła Ryżewskiego. Dziękujemy ! Po części oficjalnej odbyła się impreza pożegnalna z poczęstunkiem i zimnymi napojami.  Klasyfikacja w przeliczeniu KLR w załączniku.

 

kpt. Janusz Charkiewicz 

Komentarze