Wyprawa „Shackleton 2014”

0
789

Wyprawa żeglarska ku czci Sir Ernesta Shackletona ma na celu:

  • uczczenie 100-lecia transantarktycznej wyprawy Sir Ernesta Shackletona
  • przybliżenie szerokiej opinii publicznej postaci jej głównego bohatera i jego towarzyszy.

Założenia organizacyjne:

  • Pomysłodawcą i inicjatorem wyprawy jest Stowarzyszenie „Żeglujmy razem”, które dysponuje jachtem „Polonus”. Portem macierzystym jednostki jest Szczecin,
  • Wyprawa wyruszy ze Szczecina w lipcu 2014 roku,
  • W wyprawie wezmą udział jachty z Polski i  innych krajów europejskich;
  • W czasie wyprawy wyznaczone będą stałe porty spotkań jachtów (porty te są ściśle związane z czczoną wyprawą);
  • Rozpoczęcie międzynarodowej części wyprawy nastąpi w 1 sierpnia 2014 roku w Londynie;
  • Końcowe spotkanie nastąpi przy grobie Sir Ernesta Shackletona w Grytviken na Wyspie Południowa Georgia , dnia 5 stycznia 2015 roku w 93 rocznicę śmierci;
  • Stworzona jest już strona internetowa wyprawy (dwujęzyczna): polska www.shackleton2014.pl i anglojęzyczna www.shackleton2014.com.

 

Termin i miejsce realizacji:

Wyruszenie polskiej części wyprawy nastąpi 7 lipca ze Szczecina – portu macierzystego jachtu Polonus. Spotkanie jachtów uczestniczących w wyprawie odbędzie się dnia 30 lipca 2014 roku w jednym z portów Londynu.

Dnia 1 sierpnia 2014 roku jachty wychodzą w pierwszy etap do Plymouth gdzie spotykają się po raz drugi po przepłynięciu 330 mil. Stamtąd wychodzą 8.08.2014 r. proponowana trasą przez Lizbonę, Las Palmas, Dakar, porty Brazylii np. Recife, Rio de Janeiro do Punta del Este w Urugwaju skąd udają się do trzeciego punktu spotkań, tj. Stanley na Falklandach, gdzie jachty powinny znaleźć się 9.12.2014r. po przepłynięciu około 7770 mil morskich. Z Falklandów w zależności od możliwości jachtów i załóg proponowane są trzy trasy:

      –  trasa I na Szetlandy Południowe przez wyspę Słoniową na Georgię Południową do Grytviken;

      –  trasa II  na Georgie Płd do Grytviken;

      –  trasa trzecia przez cieśninę Magellana, przylądek Horn, Wyspę Słoniową do Grytviken.

 

Cała wyprawa potrwa do lutego 2015 roku

 

Szczegółowe informacje:

Okolicznością dla organizacji tego przedsięwzięcia jest 100-lecie transantarktycznej wyprawy Sir Ernest Shackletona w 1914 roku. Organizowana wyprawa wpisuje się w cykl wcześniejszych ciekawych i dalekich wypraw żeglarskich których inicjatorem jest Prezes Stowarzyszenia „Żeglujmy Razem” – Piotr Mikołajewski. Były to m.in. wyprawy żeglarskie na Spitsbergen, na Islandię, czy wyprawa „Śladami Śmiałego” obejmująca wody Atlantyku od Antarktydy  do Grenlandii i Pacyfiku od strony zachodniej Ameryki Południowej.

Za tę ostatnią wyprawę Organizatorzy otrzymali od Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Złotą Omegę za Rejs Roku oraz Złotą Omegę za Imprezę Roku. Otrzymali też nominację do ogólnopolskiej nagrody Rejs Roku. Zakończenie wyprawy „Śladami Śmiałego” było relacjonowane przez TVP Szczecin.

 

Andrzej  Minkiewicz

kontakt@shackleton2014.pl

www.shackleton2014.pl
www.shackleton2014.com

 

W ramach zachęty do udziału w wyprawie zapraszamy na projekcję filmu o wyprawie Ernesta Schackletona.

Komentarze