Wyprawa do granic wiecznego lodu – Rosyjska Arktyka 2013 część III

0
804

SEKSTANT EXPEDITION

3. CERKWIE I ŁAGRY

Kolejny moduł naszej trasy, prowadzący przez zapierającą dech w piersiach krainę rosyjskich Cerkwi i Łagrów, realizować będą etapy 2 i 5 wyprawy.

Podążając w górę Newy dotrzemy do największych jezior Europy. Będziemy żeglować przez wody Ładogi i Onegi, które swym charakterem przypominają otwarte morza. Występują tu silne sztormy a wysokość krótkiej, stromej fali, dochodzi nawet do ośmiu metrów. Tyle tylko, że woda jest słodka, a lato w tej części Rosji bywa wyjątkowo upalne.

Trasa s/y Barlovento kluczyć tu będzie pomiędzy setkami mniejszych i większych wysp, na których skryte są najcenniejsze skarby Karelii. Zobaczymy malownicze drewniane wioski przycupnięte tu i ówdzie na brzegach wysp. Zwiedzimy urokliwy szlak zabytkowych monastyrów, stanowiących jedną z kolebek rosyjskiego prawosławia. Przeniesiemy się w miejsca, gdzie z zielonych równin Karelii wyłaniają się błyszczące w słońcu piramidy cerkiewnych kopuł, a wnętrza świątyń skrywają piękne, pachnące kadzidłem ikonostasy.

Potężne wrota śluzy wyznaczą początek Kanału Bałtycko–Białomorskiego, zbudowanego na polecenie Stalina rękami więźniów Biełbałtłagu. Łącznie, za pomocą systemu 37 śluz, przepłyniemy 227 kilometrów drogi wodnej wiodącej przez najdziksze i niezamieszkałe tereny karelskiej tajgi, a następnie wypłyniemy na słone wody Morza Białego. Zatrzymamy się na wyspach Sołowieckich, gdzie po rewolucji październikowej w murach jednego z najważniejszych monastyrów Rosji założono pierwszy sowiecki łagier.

O kolejnych etapach wyprawy będzie można przeczytać już niedługo.

 

Część I

Część II

Część IV

Projektowi patronuje portal SailBook.pl

Więcej informacji: http://rosyjska-arktyka.pl/

 

 

Komentarze