Wyprawa do granic wiecznego lodu – Rosyjska Arktyka 2013 część II

0
902

SEKSTANT EXPEDITION

 

 2. WROTA ROSJI

Ze względu na skalę przedsięwzięcia wyprawę zaplanowaliśmy w 3 modułach obrazujących trzy różne oblicza żeglugi po wodach Rosji. Pierwszy moduł, w trakcie którego przejdziemy przez Wrota Rosji, realizować będą etapy 1 i 6 wyprawy.

Rozpoczniemy oficjalnym oddaniem cum s/y Barlovento II od gdańskiego nabrzeża. Pożeglujemy wzdłuż wschodnich wybrzeży Bałtyku, odwiedzając po drodze Liepaję i Tallin, a także przez wody zatoki Fińskiej, którędy dotrzemy do Sankt Petersburga, położonego na 60 stopniu szerokości geograficznej północnej.

Stolica carów, ukształtowana w delcie Newy według woli Piotra I, nazywana jest często Wenecją Północy. Miasto przecinają dziesiątki kanałów, otoczonych długimi ścianami fasad zabytkowych budynków, których architektura wprawia w zachwyt niesamowitym bogactwem i przepychem. Spośród najważniejszych pereł Sankt Petersburga wymienić należy choćby Pałac Zimowy mieszczący największe muzeum świata oraz kompleksy pałacowo-parkowe w Peterhofie i Carskim Siole, ale w istocie całe miasto jest bezcennym skarbem sztuki archtiektonicznej, zarówno rosyjskiej jak i światowej.

Wenecja Północy, gdzie czerwcowa noc trwa zaledwie 4 godziny, urzeka swym niepowtarzalnym klimatem. Ma ona dwoistą naturę: z jednej strony jest miastem o bardzo zachodnim, europejskim charakterze, a z drugiej strony jego dusza jest prawdziwie rosyjska. Petersburg otwiera przed nami monumentalne wrota Rosji…

 

O kolejnych etapach wyprawy będzie można przeczytać już niedługo.

Część I

Część III

Część IV

Projektowi patronuje portal SailBook.pl

Więcej informacji: http://rosyjska-arktyka.pl/

Komentarze