Wrocławski jacht Panorama, powrócił na półwysep skandynawski

0
600

Zakończył się IX etap wrocławskiej wyprawy “Svalbard 2011… Dalej są smoki” . Był to ostatni z trzech etapów “svalbardzkich”.  Jacht pod dowództwem kpt. Bolesława Rudnika powrócił na kontynent europejski, w sobotę, 27 sierpnia. W norweskim Tromso nastapiła zmiana załóg. Wrocławscy żeglarze mimo bardzo trudnych warunków lodowych zrealizowali zamierzone cele. Zwarte pola lodowe, sięgające bieguna północnego, uniemożliwiające dalszą żeglugę, napotkano na  szerokości geograficznej północnej 80st. 41,666’.

Jacht dotarł do północnych  i wschodnich brzegów Spitsbergenu oraz do wysp Moffen i  Nordausladet,  po czym powrócił na północne i zachodnie wybrzeża, kontynuując ich eksplorację.

Wrocławscy żeglarze podziwiali z bezpośredniej odległości majestatyczne lodowce Monacobreen, Waggonwaybreen, Gullybreen, Hansbreen czy Samarinbreen, zagłębiając się w najpiękniejsze spitsbergeńskie fiordy: Woodfjord, Magdalenefjord i Hornsund.

Rejs obfitował w spotkania z licznymi  przedstawicielami arktycznej fauny. Wieloryby, foki, morsy, renifery i niedźwiedzie polarne pozowały do zdjęć,  pozwalając zgromadzić bogatą dokumentację fotograficzną i filmową. 

Niezwykle interesującym elementem części arktycznej wyprawy były spotkania z polskimi polarnikami – naukowcami  pracującymi  w stacjach polarnych w Hornsundzie, Magdalenefjord i Kaffjoyra.  Pobrano próbki wody dla naukowców z Uniwersytetu wrocławskiego. 

Na podsumowanie efektów wyprawy svalbardzkiej jest jeszcze za wcześnie – poczekamy na powrót jachtu do Gdyni, co spodziewane jest w dniu 8 października 201,  jednakże już dziś zapraszamy  na jesienne spotkania klubowe, podczas których dzielić sie będziemy wrażeniami, ilustrując  je zebranym materiałem zdjęciowym.

W chwili obecnej jacht pod dowództwem kpt. Roberta Chorążewskiego rozpoczął pierwszy z etapów powrotnych, który zakończy się za dwa tygodnie w norweskim Trondheim.  Wyruszyli w drogę w niedzielę, z Tromso, obierając kurs na archipelag Lofotów .

Zapraszamy do śledzenia informacji o przebiegu wyprawy oraz  możliwości skorzystania z ostatnich wolnych miejsc  w rejsach powrotnych,  na stronie internetowej: www.svalbard2011.pl

Jacek Guzowski, k.j.

Komentarze