Wieści spod żagli – Żeglarze w przedszkolu, w Centrum i na Odrze…

0
460

 Dużo działo się w ostatni weekend w Szczecinie i w Świnoujściu, w tym także u żeglarzy, na lądzie i na wodzie. „Żeglowali” w przedszkolu, zamykali sezon nad jeziorem Dąbie, na Odrze walczyli o Złotego Gryfa, w Świnoujściu też budują kolejną przystań…

– Będę żeglarzem –  „Już od dawna o tym marzę – że zostanę dzielnym żeglarzem…” – albo piratem czy marynarzem, bo przecież już od lat taką „załogę” ma PP 27, chyba najbardziej morskie przedszkole w Szczecinie. Nie tylko z sukcesami uczestniczą w Szczecińskim Programie Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, ale też mają w placówce morski wystrój i kultywują morskie zwyczaje, w tym coroczne jesienne pasowanie maluchów na piratów, żeglarzy i marynarzy. Takie pasowanie odbyło się właśnie w czwartek 23 bm., z tradycyjnym udziałem gości, w tym mundurowych z sąsiedniej Akademii Morskiej (na zdjęciu). Kiedyś sami też będą tam studentami, potem naprawdę marynarzami…

Podsumowali sezon w CŻ – to także morskie maluchy z „Żagielka” były tradycyjnie specjalnymi gośćmi podsumowania i zakończenia sezonu w Centrum Żeglarskim nad jeziorem Dąbie, z udziałem młodzieży, rodziców i przedstawicieli władz miasta i ZOZŻ. Ceremonialnie opuszczono banderę (na zdjęciach), krótko podsumowano tegoroczne osiągnięcia, potem było wspólne ognisko. Dopisały humory, chociaż teren przystani to jeden wielki, rozkopany plac budowy, ponieważ niedawno rozpoczął się oczekiwany kolejny, „lądowy” etap rozbudowy Centrum – powstają nowe chodniki i podjazdy, a w wyremontowanych budynkach byłego WOP-u znajdzie się m.in. centrum szkoleniowo-konferencyjne, biura i schronisko młodzieżowe. Już teraz przystań CŻ wyrasta na największą marinę szczecińską, za rok będzie jeszcze lepiej…

– Mistrz pozostał mistrzem – będąca od początku faworytem załoga Patryka Zbroi (na zdjęciu), zdobyła „Złotego Gryfa” I Regat Mistrzów, rozegranych na Odrze w Szczecinie, w ostatni weekend bm. (więcej w osobnej relacji).

Zakątki dla żeglarzy – kosztem ponad 1,3 mln złotych powstaną do wiosny 2015 roku oczekiwane przez żeglarzy szczecińskich tzw. zakątki wodne, czyli cztery odpowiednio przygotowane punkty postojowe dla małych jednostek pływających oraz kajaków, w rejonie jeziora Dąbie (jak podobne na wielu jeziorach – na zdjęciu). Trzy z nich będą zlokalizowane na rzece-kanale Święta (Kwadrat, Głebia i Orły – ten przy ujściu Świętej do jeziora Dąbie), natomiast czwarty na kanale Wydrnik. Rozpoczęte już roboty budowlane obejmują umocnienie linii brzegowej i wycinkę krzewów, wykonanie drewnianych pomostów cumowniczych i trapów, oraz częściowo zadaszonych drewnianych platform rekreacyjnych, wyposażonych w toalety, stoły i siedziska. Roboty prowadzi „LIK-BUD” z Polic.

– Będzie kolejna przystań – także pstatnio w dzielnicy Przytorze w Świnoujściuodbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod miejski Szkolny Ośrodek Żeglarski, którego gospodarzami będą Zespół Szkolno-Przedszkolny i UKS „Keja”. Pierwszy etap budowy ma być ukończony jeszcze do końca 2014 roku. Na działce o powierzchni 0,4 ha powstanie budynek dydaktyczny z częścią sanitarną, hangar do przechowywania łodzi oraz domki letniskowe, gdzie można będzie prowadzić szkolenia. Powstanie też pełna infrastruktura dojazdowa, parkingowa, energetyczna, gazownicza i wodno-kanalizacyjna. Przy umocnionym nabrzeżu, od strony kanału, przewidziano miejsce na organizowanie ognisk oraz niewielkie pole namiotowe, wraz z elementami małej architektury – stojakami na rowery, ławkami i stołami, masztami flagowymi, itp. Wykonawcą jest szczecińska spółka R.W.G., kosztem ponad 2 mln zł, z czego ponad 1,1 mln zł to dofinansowanie z Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013. Tak więc powstaje piąta marina w Świnoujściu, po Basenie Północnym, i przystaniach klubowych – JK Cztery Wiatry, JK MW Kotwica i ZSM. Pomyślnych wiatrów…     

Tour Salon 2014 –  organizatorzy i miłośnicy wszelkiej turystyki spotkali się także w dn. 23025 bm., w Poznaniu, gdzie w halach MTP odbył się tradycyjny Tour Salon. Wśród szerokiej krajowej, europejskiej i światowej oferty było też trochę dla wodniaków i żeglarzy, m.in. na stosunkowo skromnych stoiskach Pomorza Zachodniego (na zdjęciu). Była to oferta głównie z naszego wodniackiego śródlądzia, m.in. z Pojezierza Drawskiego, a wśród laureatów różnych rankingów i konkursów znalazł się też nasz Urząd Marszałkowski, za wydawnictwa promujące Zachodniopomorski Szlak Żeglarski i Zachodniopomorską Krainę Wodną. Jednym z gości Festiwalu Podróżniczego Śladami Marzeń był nasz niesamowity i niezmordowany kajakarz z Polic Olek Doba, obywatel świata, dwukrotny zdobywca Atlantyku…

 

                                 Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler                                                                                    

Komentarze