Wieści spod żagli – Nowy Rok bieży, konkursowo, pod pełnymi żaglami…

0
717

 

 Święta Bożego Narodzenia za nami, Nowy Rok tuż, tuż. Na koniec roku jeszcze kilka życzeń, refleksji i przypomnień…

– Żeglarskie Wigilie – w CŻ i w ZCEMiP – jedne z wielu, właśnie przed Świętami miałem okazję uczestniczyć najpierw w wigilijnym spotkaniu w Centrum Żeglarskim nad jeziorem Dąbie, potem w jasełkowym spektaklu rewelacyjnie i wzruszająco przygotowanym i wystawionym przez słuchaczy Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej (byłym ZSBO), z ul. Hożej (na zdjęciu). Młodzież – wbrew wszelkim malkontentom – mamy naprawdę wspaniałą i jeszcze raz wraz z nią życzę wszystkim Dobrego Żeglarskiego Nowego Roku 2015!. Oby tylko nasza Polska niosła dla młodzieży i dla nas dobrą Polskę, „oby Polska, była Polską…”, oby żeglowała ku lepszemu, przez labirynty lądowych i rządowych mielizn i raf, ku morzom i oceanom całego lepszego świata, zawsze dobrym kursem, z dobrym wiatrem, pod Biało-Czerwoną…                 

Na Hornie i w Książnicy  – już tylko do końca roku można oglądać w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie ciekawą wystawę fotograficzną „Polacy na Hornie”, potem w lutym 2015 wystawa zawita na Targi „Wiatr i Woda” w Warszawie,  i na Festiwal Shanties w Krakowie (o wernisażu wystawy już pisałem). Dodam, że niezastąpiony i niezawodny kapitan Wojtek Jacobson (Brat „Albatros Hornu”), wyszukał dodatkowo, że nasz legendarny pisarz – marynista Józef Konrad Korzeniowski opłynął w  1879 roku Przylądek Horn, na pokładzie klipra „Duke of Sutherland” (zdjęcie od Wojtka –  ze zbiorów State Library of Queensland).  Przed „Darem Pomorza” z pewnością byli na Hornie jeszcze inni Polacy, na pokładach np. statków wielorybniczych, kliprów herbacianych i innych żaglowców, może okrętów wojennych, statków badawczych, itp. Czy ktoś zebrał więcej takich informacji?

– Żeglarskie wydarzenie roku 2014 w Polsce – kolejna propozycja „Żagli”, czyli internetowa okolicznościowa sonda, która wyłoni Żeglarskie wydarzenie roku, na razie spośród siedmiu propozycji: Volvo Gdynia Sailing Days,  PPJK 2014, Zlot Żaglowców w Gdyni, Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej, Targi Wiatr i Woda w Warszawie, Żeglarski Puchar Trójmiasta, i Sopot Match Race. Nie ma więc jeszcze żadnej nominacji z Pomorza Zachodniego, ale kolejne propozycje można nadal zgłaszać pocztą elektroniczną, na adres zagle@grupazpr.pl. Organizatorzy zapewniają,że dodadzą je do sondy i każdy będzie mógł oddać głos na to wydarzenie, które jego zdaniem było najważniejsze w mijającym roku.

Początek formularza

Pantaenius Yacht Foto 2014 – to już IV edycja tego coraz bardziej popularnego konkursu fotograficznego, otwartego dla wszystkich pasjonatów fotografii żeglarskiej. Prace – tylko dwie –  tematycznie związane z jachtami i łodziami żaglowymi lub motorowymi, można zgłaszać do 18 stycznia 2015 r., regulamin i formularz zgłoszeniowy na stronie jachtfoto.pl, a już dzień później rozpocznie się głosowanie internetowe, w którym po raz kolejny najlepszą pracę wybierze publiczność. Głosowanie potrwa od 19 stycznia do 2 lutego 2015 r., a w tym samym czasie obradować będzie też jury konkursu. Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas lutowych Targów Wiatr i Woda w Warszawie. Jest o co walczyć, organizatorzy przygotowują wiele cennych nagród, będą też dwa nowe wyróżnienia – jedno w kategorii poniżej 16 roku życia, drugie dla najlepszego zdjęcia w kategorii motorowodnej. Przypomnę, że w poprzednich latach wśród laureatów konkursu byli też „nasi” fotografujący, a nagrodzone prace były również wystawiane w Szczecinie.

 Żeglarstwo w obiektywie NY 2014 – ten konkurs fotograficzny ogłosił w maju br. Polski Klub Żeglarski w Nowym Jorku, wraz z organizatorami zlotu żeglarskiego „Wagner Sailing Rally”, który odbędzie się na Karaibach, na British Virgin Islands,  w dniach 6 – 8 lutego2015. Początkowo zdjęcia miały być przyjmowane tylko do końca listopada br., ale ze względu na duże zainteresowanie organizatorzy przedłużyli przyjmowanie zdjęć do 20 stycznia 2015 r. oraz wprowadzili możliwość nadesłania zdjęć pocztą elektroniczną, na adres zeglarz@zeglarz.info. Tak więc otwiera to jeszcze szansę dla krajowych miłośników żagli i zdjęć, celem konkursu jest bowiem popularyzacja żeglarstwa, podnoszenie poziomu fotografii żeglarskiej i promowanie fotografii jako dziedziny sztuki. Dodam, że konkursie mogą brać udział osoby w wieku od 16 lat, nadsyłać można tylko dwa zdjęcia, w pełnej rozdzielczości, nie „podrasowane” komputerowo.

Jury powołane przez organizatora dokona oceny zdjęć i przyzna nagrody i wyróżnienia, w tym za zajęcie I miejsca  tygodniowy czarter jachtu na Karaibach, dla dwóch osób (!).Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas WSR 2015. Więcej szczegółów, a także kartę zgłoszenia można znaleźć w internetowym wydaniu polonijnego Biuletynu PKŻ NY „Żeglarz”, nr 255 (na www.zeglarz.info), lub w internetowych „Żaglach” z dn. 22 grudnia br.. Powodzenia!!!

– Głosujemy też – via Internet już tylko do  końca grudnia  br. zbierane  są  zgłoszenia potencjalnych tegorocznych laureatów XI edycji konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu, na ctw@pttk.pl, natomiast do końca stycznia 2015 r nadal możemy głosować na Olka Dobę, nominowanego do tytułu „Podróżnika Roku 2014”, w ramach prestiżowej nagrody National Geographic Adventure of the Year 2014. Trwa też jeszcze – do 15 stycznia 2015 r.- druga edycja internetowego głosowania na Żeglarza Roku 2014 Magazynu „Wiatr”;  tu wybierać można spośród dziewięciu nominacji, w tym min. na „naszego” Mirka Lewińskiego, za jego wokółziemski 4,5-letni rejs wokółziemski na „Ulyssesie” (więcej w grudniowym numerze, na www.wiatr.pl). Głosujmy na najlepszych…

 

            Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler 

 

                                                                                     Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler 

Komentarze