Wieści spod żagli

0
343

 

Ta ostatnia inwestycja oznacza znaczne utrudnienie dla żeglarzy, którzy od początku sezonu nie mogą korzystać z miejskiej przystani wewnątrz Basenu Północnego, tylko szukać miejsc postojowych na zewnątrz, przy Nabrzeżu Władysława IV, albo na przystaniach JK „Kotwica” czy „Cztery Wiatry”, gdzie większość miejsc zajmują już „swoi”. Dostęp do pomostów cumowniczych wewnątrz Basenu Północnego nie będzie wcześniejszy niż od czerwca, roboty opóźniają się… Po przebudowie – za blisko  19 mln zł, w tym dofinansowania 7 mln – cały Basen Północny będzie dostępny. Teraz trzeba czekać. Dodatkowo przebudowywane są w kurorcie układy komunikacyjne – Plac Wolności, Wybrzeże Władysława IV, a także polsko-niemiecki ciąg pieszo-rowerowy ze Świnoujścia do Heringsdorfu. Później będzie lepiej i piękniej…

Nowe jachty – dla Goleniowa i Szczecina – dwa nowe jachty morskie: Antila 26 i Delphia 37, zostały zakupione przez miasto Goleniów i powiększyły już flotyllę OSiR w Lubczynie nad jeziorem Dąbie. Pełnomorska Delphia – ponad 11 m długości, 70 m kw. żagli, załoga  osiem osób – została otaklowana w Gdyni i samodzielnie,  z goleniowską załogą, pokonała już bałtycką trasę do Lubczyny. Otrzyma nazwę „Goleniów” i będzie reprezentacyjnym jachtem gminy – chrzest w maju. Podobną Delphię 37 zakupiła też gmina Szczecin, jako kolejny jacht szkoleniowy dla miejskiego, młodzieżowego Centrum Żeglarskiego. Ta jednostka, już w barwach Szczecina (na zdjęciu), została dostarczona lądem do macierzystej przystani,  gdzie została zwodowana, teraz czeka na otaklowanie  i chrzest – imię jeszcze nie zostało wybrane…

Centrum przed sezonem – słoneczna pogoda, sprzyjający wiatr – to żeglarze lubią najbardziej. Na razie miejska przystań Centrum Żeglarskiego nad jeziorem Dąbie od roku jest w generalnej rozbudowie i modernizacji, ale równocześnie prowadzona jest nieprzerwana, statutowa działalność szkoleniowa z młodzieżą. Część jachtów jest już na wodzie, pozostałe przechodzą ostatnie przygotowania do wodowania, młode załogi mają okazję wykazać się – z uśmiechem – przy tzw. pracach bosmańskich (jak na zdjęciu). Stale zwiększa się baza sprzętowa Centrum – najnowsze nabytki to  35 morskich kajaków i kolejny jacht pełnomorski, typu Delphia 37 (o czym wyżej). Na sobotę 7 maja – na godz. 12.00 – gospodarze przystani zapraszają młodzież  i rodziców na uroczystość inauguracji kolejnego sezonu żeglarskiego…

Inauguracja sezonu i Piknik – co wybrać? – no właśnie, na ten drugi majowy weekend nałoży się zresztą w Szczecinie więcej żeglarsko-morskich atrakcji – będzie to równocześnie dwudniowy Piknik Nad Odrą (na Wałach Chrobrego), będzie Okręgowa Inauguracja Sezonu Żeglarskiego ZOZŻ (na przystani SEJK Pogoń, także w sobotę 7 maja o godz. 11.00), i powyższa inauguracja w Centrum Żeglarskim  (o godz. 12.00). A o godz. 18.00 w Policach startuje IV. Łarpia Sail Festival, czyli Międzynarodowy Festiwal Piosenki Morskiej i Folk. Weekend zapowiada się więc mocno żeglarski i morski, trzeba będzie wybierać, albo być wszędzie…

Na wielkie regaty –   dwoma „Darami” – na ten komunikat żeglarska młodzież ze Szczecina czekała w tym roku wyjątkowo długo, ale nareszcie ukazał się w kwietniu,  na stronie Centrum Żeglarskiego: „Rozpoczynamy nabór do Żeglarskiej Reprezentacji Szczecina. Szukamy młodych, otwartych i kreatywnych ludzi, którzy są gotowi przeżyć niezapomnianą przygodę pod żaglami. Gwarantujemy dużo wysiłku, ciekawe znajomości, niezapomniane wrażenia, wiatr we włosach. Chcesz popłynąć z nami?”… Tegoroczna oficjalna reprezentacja Szczecina na międzynarodowe regaty The Tall Ships Races została już wybrana, będzie liczyła ok. 60 osób, a stanowiły ją będą dwie podmiany na pokładzie „Daru Szczecina”, a ponadto dwie grupy po 20 osób na „Darze Młodzieży”. Niestety, z udziału w tworzeniu reprezentacji wycofał się w tym roku Urząd Marszałkowski. Tym razem regaty rozegrane zostaną na atrakcyjnej ale trudnej atlantyckiej trasie pomiędzy portami Irlandii, Szkocji, Szetlandów, Norwegii i Szwecji (więcej o reprezentacji na stronie www.centrumzeglarskie.pl). Wcześniej na „Darze Szczecina”, w pierwszych trzech etapach „doprowadzających”, w drodze ze Szczecina do Francji, gdzie zaokrętuje załoga regatowa – będą laureaci radiowego konkursu Szczecińskiej Szkoły Pod Żaglami i Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Przypomnę, że w obecnej edycji tych regat „Dar Szczecina” uczestniczy – i zwycięża – od 2004 roku, a od ubiegłego roku Szczecin jest sponsorem całej imprezy. Udaną finałową ceremonię tych regat i związany z tym zlot żaglowców gościliśmy przy Wałach Chrobrego w 2007 r. i podobnie będzie w roku 2013. Udział w regatach jest rzeczywiście niezapomnianą przygodą, jak na zdjęciu. Na regaty popłynie też jeszcze ze Szczecina „Endorfina” (Stowarzyszenia JAMSEN), i być może inne jachty.Przygoda czeka…

Wiosna w porcie – o gospodarce morskiej Szczecina trudno dzisiaj pisać pozytywnie. Może jednak to zestawienie budzącej się nadodrzańskiej, wiosennej zieleni i barwnej palety kolorów morskiego Szczecina przyniesie trochę optymizmu? Może jeszcze nie wszystko stracone? Wodolot ze Szczecina do Świnoujścia już kursuje. Może razem z wiosną „obudzi się” także cały morski Szczecin? Czego sobie i Szczecinowi życzę z całego serca…

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

440_

Komentarze