Wieści spod żagli – 21.12.2011

0
288

Szczecin żeglarską stolicą Polski 2012? – położone „najbliżej świata” nasze dwa porty jachtowe Pomorza Zachodniego – Szczecin i Świnoujście, znalazły się na liście ośmiu krajowych miejscowości najbardziej popularnych wśród żeglarzy, wybranych przez Redakcję coraz bardziej popularnego Magazynu „Wiatr” do internetowego głosowania o tytuł „Żeglarskiej Stolicy Polski 2012”?

Konkurencję mamy mocną – głosowanie trwa już od miesiąca, na razie najwyższe notowania mają Gdynia i Giżycko (po blisko 40 procent głosów), na trzecim miejscu stoi Puck (prawie 10 procent zgłoszeń), daleko za nimi są Gdańsk, Mikołajki i Sopot, a także nasze rodzynki, czyli Szczecin i Świnoujście. Na przebicie się przynajmniej na miejsce na pudle mamy małe szanse, ale „dopóki piłka jest w grze” wszystko jest możliwe. Tak więc oddajmy jak najwięcej głosów na Szczecin – albo na Świnoujście, słupki popularności i poparcia można śledzić na www.magazynwiatr.pl, wyniki rankingu zostaną ogłoszone w marcowym numerze Magazynu „Wiatr”.

Zdobywcy Atlantyku – zbliża się koniec roku, czas podsumowań i rankingów, na pełne podsumowanie musimy jeszcze poczekać, przypomnę tylko trzy szczecińskie osobowości i wyczyny mijającego sezonu: niesamowity Olek Doba z Polic (co prawda nie żeglarz ale kajakarz) przewiosłował Atlantyk, „niezniszczalny” Radek Kowalczyk szczęśliwie osiągnął metę międzynarodowych regat MiniTransat’2011, a senior 81-latek Henio Widera dopisał do kilkuletnich wokółeuropejskich peregrynacji swoim małym „Gawotem” kolejny etap „solo na skrzypce”, z Sant Petersburga do Szczecina. Brawo, tak trzymać! Warto dodać, że ostatnio na podbój Atlantyku wyruszył z Wysp Kanaryjskich na Antyle szczeciński żeglarz Włodzimierz Byliński, na jachcie „Kulfon II” (znany z samotnych startów w regatach Unity Line);  do śledzenia jego rejsu na http://gplus.to/MyYachtTracking i kibicowania Władkowi zaprasza Andrzej Armiński. Dobrych wiatrów.

Możesz reprezentować Szczecin na trasie TSR 2012 ! – tym razem nabory do szczecińskiej, młodzieżowej reprezentacji naszego miasta na niezwykle atrakcyjnej atlantyckiej trasie międzynarodowych regat The Tall Ships Races’2012 zostały ogłoszone już z końcem grudnia, kilka dni temu; pełne informacje na www.centrumzeglarskie.pl, deklaracje można pobrać na facebook.com/szczecinttsr oraz na stronie www.ttsr.eu. Łącznie reprezentacja będzie liczyła 108 młodych żeglarzy, w wieku od 16 do 25 lat, w tym 18 na pokładzie „Daru Szczecina” (dwie podmiany, jak corocznie), a ponadto 90 na żaglowcu „Fryderyk Chopin” (trzy podmiany, po 30 osób). Tym razem załogi TTSR wyruszą na cieplejsze wody i będą się ścigać na iście bajkowej trasie: Saint Malo-Lizbona-Kadyks-La Coruna-Dublin, etapy będą dłuższe, miasto Szczecin pokrywa 50 procent kosztów, uczestnicy będą dopłacać od 1.750 zł do 2.450 zł, zależni od długości etapu. Do udziału w reprezentacji
może zgłaszać się młodzież, którą łączy z naszym miastem miejsce pracy, nauki lub zamieszkania; od chętnych wymagany będzie udział w szkoleniach, chęci i umiejętności.

To już Święta Bożego Narodzenia – niech ich magia i czar niosą wiarę w dobroć i miłość między ludźmi, a żeglarzom niech przyniosą pod choinkę spełnione marzenia o dalekich rejsach i szczęśliwych wyspach.

Tekst, zdjęcia i życzenia – Wiesław Seidler

Komentarze