Wieści spod żagli – 06 marca

0
551

 

Jamno bliżej Bałtyku – Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie ogłosił przetarg na budowę nowego, odrębnego kanału żeglugowego łączącego jezioro Jamno z Bałtykiem w gm. Mielno, koło Koszalina, co ma umożliwić żeglugę jachtową pomiędzy jeziorem a Bałtykiem. Termin składania ofert wyznaczono na 7 kwietnia br. Wadium w przetargu wynosi 200 tys. zł. Inwestycja ma być sfinansowana z unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013, oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Koszt inwestycji – jak poinformował 8 lutego br. na konferencji prasowej w Koszalinie szef zarządu melioracji Tomasz Płowens – oszacowano na 8,5 mln zł.

     Przymorskie tzw. sandaczowe  jezioro Jamno, o pow. ok. 22 km kw. (pod względem powierzchni 9. w kraju), o średniej głębokości 1,4 m (max. do 4 m), pomimo niskiej klasy czystości wód jest akwenem atrakcyjnym dla żeglarzy, wodniaków i wędkarzy, z licznymi przystaniami, w tym największej Klubu Morskiego „Tramp” Mielno. Od Bałtyku odcięte jest wąską, piaszczystą mierzeją, którą biegnie droga powiatowa Mielno – Unieście – Łazy. Jezioro połączone jest z Bałtykiem naturalnym ciekiem wodnym – Kanałem Jamneńskim – o dł. ok. 370 m,  przecinającym mierzeję ok. 2 km za Unieściem. Kanał ten odprowadza do Bałtyku nadwyżkę wód spływającej ze zlewni jeziora i nie jest przystosowany do żeglugi, a ponadto jego ujście często jest zasypywane podczas sztormów.

      Powyższa inwestycja ma całkowicie zmienić tą sytuację i pozwoli na wpisanie jeziora Jamno na listę atrakcyjnych nadmorskich przystani jachtowym na naszym Wybrzeżu Koszalińskim, i to już od jesieni br. Nowy przekop mierzei i tor dla żeglugi jachtowej będzie miał ok. 200 m długości, 6 m szerokości i 3,5 m głębokości, a od strony hydrotechnicznej będzie stanowił obejście Kanału Jamneńskiego, po jego zachodniej stronie. Wejście do nowego kanału od strony Bałtyku będzie blisko oddanych do użytku w listopadzie ub.r. wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim,  a kończyć się będzie za drogą  Unieście – Łazy, na której zbudowany zostanie most zwodzony o długości 12 metrów. Ponadto  na torze zostanie umieszczona śluza regulująca poziom wody, a wejście będzie zabezpieczone szandorami, czyli specjalnymi zamknięciami, odcinającymi tor od jeziora podczas sztormu. Inwestycja będzie realizowana etapami. Całość prac ma zostać zakończona do 30 października br. Dodatkowo władze Koszalina planują budowę nowej miejskiej mariny na południowym brzegu jeziora, leżącym już w administracyjnych granicach miasta. Jezioro Jamno i miasto Koszalin będą więc bliżej Bałtyku…

- Nowa galeria marynistyczna, w AM  – z inicjatywy Zachodniopomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich i niezmordowanego kpt.ż.w. Józefa Gawłowicza mamy w Szczecinie nową Galerię Marynistyczną, w gmachu Akademii Morskiej, w holu Klubu „Pod Masztami”. Zainaugurował ją wernisaż fotograficznych impresji „W stronę morza” artysty żeglarza Mariana Dębskiego (na zdjęciach).

– Olek na Bermudach, nie rezygnuje z Florydy –  od dwóch tygodni nasz niesamowity i uparty kajakarz Olek Doba – dwukrotny zdobywca Atlantyku (!) – jest na Bermudach, cały i zdrowy, powitany przez polonijnego także znanego kajakarza Piotra Chmielińskiego. Olek ma za sobą kolejny wspaniały wyczyn i kolejny światowy rekord – przez 142 dni przewiosłował samotnie blisko 8 tys. km Atlantyku, z Portugalii na Bermudy, ale nadal nie rezygnuje z planowanego dotarcia na Florydę. Naprawił ster, jest w dobrej kondycji, chce  wiosłować dalej. Czekamy na dalsze wiadomości…

     Olek, gratulujemy… Jesteśmy z tobą, jesteś wielki….  (więcej na aleksanderdoba.pl)

                                                      Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Na zdjęciach: Wernisaż w AM, i Olek Doba z Andrzejem Armińskim, przed wyprawą.

Komentarze