Wielkie ściganie

0
657

W ostatni weekend Święta Morza, którego Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski był współorganizatorem, na wodach redy Portu Gdynia, odbywały się regaty organizowane przez gdyńskie kluby.

Jako pierwsze zakończyły się Otwarte Mistrzostwa Młodzików do lat 14 w klasie Open Bic. Na te historyczne (bo pierwsze) regaty mistrzowskie w tej klasie w Polsce przyjechali nawet zawodnicy ze Szwecji. Łącznie startowało 22 zawodników i zawodniczek. Organizatorem regat był Miejski Klub Żeglarski „Arka” Gdynia.

Zawodnicy tego klubu zdominowali podium, wygrywając jednocześnie w rywalizacji drużynowej. Pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt zajęła Natalia Bazylko, druga była Kinga Gawlińska, a trzecia Natalia Kuczys (wszystkie z MKŻ „Arka” Gdynia). Wśród chłopców zwyciężył Kacper Stanisławski (MKŻ „Arka” Gdynia), drugi był Gustav Granath (KSS – Szwecja), a trzeci Konrad Jasiewicz (MKŻ „Arka” Gdynia).

Najliczniejszą reprezentację posiadał Uczniowski Klub Sportowy „Kotwica”. To właśnie komandorzy MKŻ „Arka” i UKS „Kotwica”, panowie Andrzej Lutomski i Marek Wójcik są propagatorami tej nowej klasy w Polsce. Podczas zakończenia goście ze Szwecji podziękowali za zaproszenie oraz wspaniałe regaty i przekazali organizatorom szwedzkie upominki.

W regatach odbyło się 9 wyścigów. Jako, że zawody odbywały się w ramach Święta Morza, trasa znajdowała się bardzo blisko brzegu i była inna niż zazwyczaj – tak aby jak najwięcej ludzi mogło je obejrzeć. Zawodnicy ścigali się po tzw. „motylku”.

Jako drudzy rywalizację zakończyli zawodnicy ścigający się w 54 Regatach o Puchar Dowódcy Marynarki Wojennej. Sklasyfikowano dwie grupy jachtów: małe do 9 metrów długości kadłuba i duże, powyżej tej długości. Regaty odbyły się, podobnie jak poprzednie, w dniach 28-29 czerwca 2013 r.

W piątek odbyły się trzy krótkie wyścigi, a w sobotę jeden długi. Wśród jachtów dużych nie było niespodzianek. Wszystkie wyścigi wygrał Krzysztof Paul wraz z załogą na jachcie „Duży Ptak”. W grupie jachtów małych w klasyfikacji generalnej zwyciężył Jerzy Chodakiewicz z załogą na jachcie „Mały Ptak”. W długim wyścigu musiał jednak uznać wyższość załogi Macieja Pietkiewicza na jachcie „Dobosz”, który na mecie zameldował się pierwszy z przewagą 10 minut.

Dodatkowo, jako przygotowanie do „Operacji Żeagiel 2013″, w regatach wystartowała załoga Macieja Małagockiego na jachcie”Legia”. Podczas zakończenia regat załoga, odebrała puchar, który ma im przynieść szczęście podczas The Tall Ship Races 2013. Puchary zwycięzcom wręczali oraz uświetnili swoją obecnością zakończenie: pani Joanna Zielińska, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdyni ds. kultury fizycznej i sportu, Szef Szkolenia Morskiego Marynarki Wojennej kmdr Jarosław Skrzyszewski, Zastępca Rektora Komendanta Akademii Marynarki Wojennej kmdr dr Mariusz Mięsikowski, członek założyciel JKMW „Kotwica”, były dowódca ORP „Iskra” kmdr w stanie spoczynku Piotr Bigaj oraz były komandor JKMW „Kotwica” Jarosław Remlinger. Organizatorami tych regat był Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica” oraz Ośrodek Wyszkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej.

Ostatni do mety dopłynęli długodystansowcy, czyli zawodnicy Regat 85-lecia Jacht Klubu Morskiego „Gryf”. Śmiałkowie do pokonania mieli trasę Gdynia – Ölands Södra Gründ – Gdynia. Wystartowali w czwartek (27 czerwca), a na mecie planowo powinni być w niedzielę (30 czerwca). Prognozy wiatrowe były jednak na tyle słabe, że Sędzia Główny regat Jerzy Sawicki, zdecydował się skrócić trasę i zamiast latarni Ölands Södra Gründ, stojącej u wybrzeży Szwecji, zawodnicy do minięcia mieli platformę „Batlic Beta”. Ta zmiana spowodowała, że wszystkie jachty zdążyły na czas i w niedzielę o godzinie 18 odbyło się zakończenie i dekoracja zwycięzców.

Na mecie jako pierwszy zameldował się jacht „Polled 2” Jacka Chabowskiego, który zwyciężył w II grupie ORC – GPH pow. 670. Jako drugi przybył Zbigniew Rembiewski na jachcie „Słoni”, wygrywając II grupę KWR – długość poniżej 9 m. Trzeci na mecie był Jacek Zieliński, Wiceprezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego ds. morskich, na jachcie „Quick Livener”, co dało mu pierwsze miejsce w I grupie KWR – długość powyżej 9 m. oraz pierwsze miejsce spośród samotników. W grupie OPEN, czyli jachtów bez pomiarów zwyciężył jacht „Orion” ze Zbigniewem Witbrotem za sterem. Zwycięzcy odebrali puchary z rąk Dyrektora Urzędu Morskiego Andrzeja Królikowskiego oraz Dyrektora Szkoły Morskiej w Gdyni Alfreda Naskręta.

We wszystkich regatach odbywających się w ramach Święta Morza wystartowało ponad 200 zawodników. Były to w większości polskie załogi, ale również goście z Niemiec, Rosji i Szwecji. Przez wszystkie dni rywalizacji dopisała pogoda. Był wiatr, było słońce i mało deszczu.

Partnerem wszystkich ragat był współorganizator Święta Morza – Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

Galerię zdjęć z regat obejrzeć można TUTAJ.

Fot. Natalia Szymczyk

Źródło: http://www.pozz.org.pl

Komentarze