Wiatry lokalne: Adriatyk

0
1510

Wiele regionów świata charakteryzuje się występowaniem wiatrów lokalnych. Powstają one wyniku charakterystycznych uwarunkowań terenu i co istotne dla żeglarzy pojawiają się na styku lądów i wód. Znając podstawowe informacje o tych zjawiskach możemy odpowiednio zaplanować termin i trasę rejsu. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w czasie naszego tygodniowego urlopu kierunek czy siła wiatru może nas zaskoczyć – odpowiednio wcześnie będziemy mogli stworzyć opcje i propozycje alternatywne.

Nad każdym zbiornikiem wodnym spotykamy się z Bryzami. To zjawisko o którym skipperzy uczą się już na kursie na żeglarza jachtowego. Bryza nocna wieje po zachodzie słońca w zasięgu do 20-30 km od linii brzegowej w stronę wody. Bryza dzienna – przed wschodem słońca w kierunku odwrotnym do nocnej.

Wiatry nad Adriatykiem

Wiatr Maestral

Najpopularniejszym wiatrem na Adriatyku jest Maestral, nazywany również Maestro (lub Mistral lecz nie należy go mylić z zimowym Mistralem wiejącym w południowej Francji) i traktowany jest jako wiatr dobrej pogody. Pojawia się latem gdy wschodnie wybrzeże Adriatyku jest bardziej nagrzane niż morze. Wiatr ten w czasie dnia wieje mniej więcej między 10, a 17 z siłą od 3 do 5 B zazwyczaj w kierunku północno-zachodnim skręcając pod wieczór na północny. Brak tego wiatru może zapowiadać pogorszenie pogody.

Wiatr Bora

Bora (bura) to wiatr katabatyczny którego geneza powstawania jest taka sama jak polskiego halnego lecz w odróżnieniu od niego bora jest wiatrem chłodnym. Spodziewać się jej można gdy zimny front atmosferyczny ze środka kraju przemieszczać się będzie w stronę wybrzeża. Pojawia się nagle i nie towarzyszy jej żadne charakterystyczne zachmurzenie. Wieje z kierunku północnowschodniego (z możliwymi odkrętkami na południe lub zachód. Osiąga miejscowo siłę do 9B w szkwałach, a słabiej odczuwalna jest w południowej i centralnej Dalmacji (7 – 8B). Najsilniej odczuwalna jest w pasie przybrzeżnym. Czas jej występowania to od kilku dziesięciu minut do kilku dni. Występować może przez cały rok jednak częściej pojawia się między listopadem i marcem.

Wiatr Jugo

Kolejnym charakterystycznym wiatrem jest Jugo nazywany na zachodnim wybrzeżu Sirocco. Jest to długotrwały, ciepły i wilgotny wiatr z kierunku południowego-wschodniego (znad Afryki). Latem osiąga siłę do 7B, zimą natomiast może być mocniejszy. Jugo tworzy na Adriatyku fale idące z południa na północ i najmocniej odczuwalne w Zatoce Weneckiej i u północnych wybrzeży Chorwacji. Nadejście jugo jest prognozowane na kilka dni wcześniej. Jego siła początkowo nie jest duża, i wzrasta w ciągu pierwszych dni. Wtedy też mogą mu towarzyszyć burze.

Wiatr Garbin

Garbin to wiatr południowo-wschodni lub wschodni. Wieje krótko (do kilku godzin) lecz osiąga często nawet ponad 8B. Może tworzyć tornada po spotkaniu z inną falą frontową. Prawdopodobieństwo powstania tego zjawiska daje się łatwo prognozować, lecz samo powstanie tornada jest bardzo gwałtowne i żeglarz powinien wiedzieć kiedy może się rozwinąć i czujnie obserwować pogodę.

Komentarze