W piątek ruszają regaty Sputnik Cup

0
596

Już w najbliższy piątek piątego września z Kamienia Pomorskiego wystartują pierwsze polsko-duńskie regaty Sputnik Cup – zaliczane do Pucharu Bałtyku Południowego – cyklu najbardziej prestiżowych regat morskich w Polsce. Są to zarazem pierwsze kamieńskie regaty morskie, które są uhonorowaniem wkładu żeglarza z Jacht Klubu Kamień Pomorski Mateusza Stodulskiego w popularyzację weekendowego żeglowania na Bornholm. Mateusz Stodulski jachtem Sputnik I i Sputnik II w latach 2011-2013 odwiedził Bornholm 31 razy, ustanawiając swoisty polski rekord i promując Kamień Pomorski jako główny port, z którego wyruszają rejsy na tę malowniczą wyspę.

 
Od 3 maja 2014 roku Sputnik II jest w rejsie „Sputnikiem dookoła Ziemi”. Klub chce jednak rozwijać ideę pływania na Bornholm, który staje się najważniejszą żeglarską atrakcją Kamienia Pomorskiego. Regaty rozpoczną się w dniu 5 września 2014 w piątek. Po uroczystym otwarciu jachty biorące udział w regatach (około 30 jednostek) przepłyną w paradzie przed kamieńskim molo, po czym popłyną na redę Dziwnowa, gdzie odbędzie się start do regat. Pierwszy etap regat do Nexo będzie etapem nocnym. Jachty będą osiągały metę na redzie Nexo rano 6 września 2014. Nagrody dla zwycięzców pierwszego etapu regat fundują duńscy przedsiębiorcy zrzeszeni w Izbie Gospodarczej Wschodniego Bornholmu. Władze portu Nexo podejmują uczestników regat kolacją. Przewidziany jest program artystyczny. 7 września o godzinie 8.00 odbędzie się start do drugiego etapu – dziennego Nexo – Dziwnów. Jachty będą osiągały metę na redzie Dziwnowa 7 września wieczorem, po czym będą przepływały do mariny Kamień Pomorski. Ostatnie jachty dopłyną do mariny Kamień Pomorski rano 8 września. Na godzinę 12.00 8 września 2014 przewidziane jest uroczyste zakończenie regat i wręczenie nagród dla zwycięzców regat, a godzinie 14.00 zaplanowany jest obiad dla uczestników regat.
 
Wyspa Bornholm jest niezwykle atrakcyjna dla żeglarzy. Położona niespełna 100km od polskiego wybrzeża ma zupełnie inną geologię niż Pomorze Zachodnie. Skały, szkiery, klify to charakterystyczne elementy Bornholmu. Bornholm ma bardzo dużo atrakcji turystycznych i dobrze rozwiniętą sieć portów jachtowych. Marek Świderski – prezes zarządu Jacht Klubu Kamień Pomorski: „Dotychczas nie były organizowane regaty pomiędzy żadnym polskim portem a Bornholmem. Wielu żeglarzy boi się otwartego morza i nie pływa na Bornholm. Poprzez nasze regaty chcemy pokazać jak łatwo jest tam dopłynąć. Skutkiem zadania ma być wypromowanie Kamienia Pomorskiego jako głównej bazy wypadowej na tę wyspę dla żeglarzy, a co za tym idzie zwiększenie ilości jachtów na stałe stacjonujących w kamieńskiej marinie. Bornholm jest w zasięgu weekendowej żeglugi z Kamienia Pomorskiego, ale już nie z Wolina, Stepnicy czy Szczecina i liczymy, że żeglarze chcący eksplorować tę wyspę przeniosą swoją jachty do kamieńskiej mariny. Kolejnym skutkiem powinno być umocnienie marki Mariny Kamień Pomorski jako portu morskiego. Dotychczas nie wszyscy żeglarze tak go postrzegają. W organizację regat bardzo zaangażował się port Nexo, który jest prywatną firmą. W Sobotę w Nexo będziemy prowadzić rozmowy przyszłorocznej edycji regat, które być może będą miały wydłużoną formułę o jeden lub dwa etapy między innymi bornholmskimi portami”.
 
Regaty Sputnik Cup budzą duże zainteresowanie na duńskim Bornholmie. Są szeroko promowane w duńskich mediach w tym w telewizji.
 
Organizatorem regat jest Jacht Klub Kamień Pomorski. Sponsorami regat są: Crewsaver i Code Zero. Partnerem regat są: Port Nexo, gmina Kamień Pomorski oraz firma Bornpol. Regaty wpierają też sponsorzy i partnerzy rejsu „Sputnikiem dookoła Ziemi”: Sail Service, Eljacht, Henri Lloyd, Lyofood i Miesięcznik Żagle.
 
Tekst: SJKKP
Zdjęcia: Marek „Wilku” Wilczek, Rafał Wołosiak, Patrycja Predko

Komentarze