VOR 2014-2015: Żegnaj, Lorient…

0
467

 

Rozpoczął się ostatni etap tegorocznej edycji. Wczoraj flota VOR opuściła Lorient. Jachty kierują się do Hagi na krótki postój niemal w zwolnionym tempie, walcząc z silnymi prądami.

 

Słaby, północny wiatr i silne prądy spowalniały uczestników, których jachty osiągały prędkość ledwie 3-4 węzłów. Zespół Team SCA, który postanowił oddzielić się od reszty floty i trzymać się blisko brzegu, natrafił na silny prąd i całkowity brak wiatry podczas mijania Pointe du Raz. Dopiero przy trzeciej próbie paniom udało się stamtąd uciec i ruszyć dalej wzdłuż francuskiego wybrzeża.

 

 

 „Zbliżałyśmy się do obszaru z prędkością 5 węzłów. Im bliżej podpływałyśmy, tym prąd stawał się silniejszy.” – pisała Anna-Lena Elled. – „Kiedy się tam znalazłyśmy, wyglądało to tak, jakby woda pod nami wrzała. Gdy wiatr osłabł, jacht zaczął poruszać się w różnych kierunkach i zaczęłyśmy dryfować bokiem. Wydawało nam się, że nie damy rady nic robić.”

 

Reszta floty początkowo kierowała się dalej na zachód w poszukiwaniu silniejszej bryzy, ale potem trzymała się blisko wybrzeża Francji.

Team Brunel, który na początku miał przewagę 1 mili nad pozostałymi, nadal jest liderem, ale przewaga zmalała do 0,6 mili nad drugim w kolejności zespołem Alvimedica. Mapfre i Dongfeng zajmują odpowiednio miejsce trzecie i czwarte, a dzieli ich niecała 1 mila. Zespół Vestas Wind i Abu Dhabi znajdują się jakiś 3 mile za Brunel, natomiast SCA, który nadal trzyma się najbliżej brzegu, traci do lidera niecałe 4 mile.

 

 

Matt Knighton z Abu Dhabi Ocean Racing zauważył, że prądy robią z nimi, co chcą:

„Byliśmy już uderzani, obracani, przewracani i popychani do tyłu, ale nigdy wcześniej nie miałem wrażenia, że w falach kryje się potwór, który robi z kadłubem, co mu się żywnie podoba.”

 

Dziś późnym popołudniem zespołom powinno się udać wyjść z tej nieprzyjaznej strefy, kiedy to skierują się na wschód. Północno-zachodni wiatr wieczorem zmieni się na zachodni przybierając na sile i osiągnie od 15 do 20 węzłów.

 

Szacuje się, że zawodnicy dotrą na miejsce postoju jutro między 14.00 a 5.00 rano w piątek.

 

 

Zdjęcia: Yann Riou, Matt Knighton, Amory Ross, Anna-Lena Elled

 

Tłum. i oprac. Izabela Kaleta

 

Źródło: informacja prasowa news@volvooceanrace.com

 

 

Komentarze