VOR 2014-2015: W zwolnionym tempie…

0
620

Zespół Brunel zwyciężył w sobotnim wyścigu portowym, w trakcie którego brak wiatru kolejny raz wystawił cierpliwość żeglarzy na próbę.

 

Wczoraj rano nie było gwarancji, że fani zgromadzeni w dokach zobaczą wyścig, ponieważ jak na złość wiatr osiągał siłę zaledwie 3 węzłów.

 

 

Żeńska załoga Team SCA robiła wszystko, żeby zaliczyć trzecie zwycięstwo. Panie uparcie goniły lidera, Abu Dhabi Ocean Racing. Oba jachty po drugim okrążeniu szły praktycznie dziób w dziób, rozpaczliwie szukając jakiegoś mocniejszego podmuchu wiatru. Kiedy załoga Azzam powoli zaczęła zyskiwać przewagę nad Team SCA, wiatr całkowicie zanikł i flota utknęła w niemal martwej ciszy. Na domiar złego, panie musiały wykonać karny obrót o 360 stopni i straciły wypracowaną pozycję.

 

 

Na ostatniej prostej Abu Dhabi Ocean Racing, Team Brunel i Dongfeng Race Team nadal rozpaczliwie szukali jakiegokolwiek podmuchu, usiłując prześcignąć jeden drugiego. Wreszcie, załodze Brunel udało się jako pierwszej doczołgać się do mety, a za nią znaleźli się Abu Dhabi, Dongfeng, SCA, Mapfre i na końcu Alvimedica.

 

 

Drużyna Mapfre była zadowolona z samego faktu, że startuje. Ich zespół lądowy i pracownicy stoczni byli zmuszeni pracować całą noc, żeby wzmocnić jeden z fragmentów masztu. To kolejny cios po tym, jak we czwartek zespół został ukarany 2 punktami za naruszenie zasad podczas etapu 5. Załoga dokonała napraw na kadłubie i nie informując o tym VCA. Regulamin stanowi, że w przypadku wystąpienia konieczności naprawy czegokolwiek, zawodnicy muszą niezwłocznie poinformować o tym VCA (Volvo Ocean 65 Class Authority). Jury zdecydowało, że pomimo tego, Mapfre zachowuje drugie miejsce z poprzedniego etapu.

 

 

Dzięki wczorajszej wygranej holenderski zespół uplasował się na szczycie klasyfikacji generalnej serii wyścigów w porcie. Mając 15 punktów Brunel wyprzedza tylko o 1 punkt drugi w rankingu zespół Abu Dhabi Ocean Racing.

 

Przypomnijmy, że dziś, już za niecałe 6 godzin, rozpocznie się kolejny, szósty etap tegorocznej edycji VOR, z Itajai do Newport.

 

Wyniki wyścigu w porcie w Itajaí: 

1. Team Brunel 

2. Abu Dhabi Ocean Racing 

3. Dongfeng Race Team

4. Team SCA 

5. MAPFRE 

6. Team Alvimedica 

 

 

 

Zdjęcia: Laura Lopes, Ainoha Sanchez, Marc Bow

 

Tłum. i oprac. Izabela Kaleta

 

Źródła: informacja prasowa news@volvooceanrace.com i www.volvoooceanrace.com

Komentarze