VOR 2014-2015: Hiszpanie mają powód do radości

0
531

 

Szeroki uśmiech nie schodził z ust Xabiego Fernandeza,  kiedy załoga wpłynęła do zatoki, nad którą leży Auckland. I nic dziwnego! W pierwszym etapie do Cape Town załoga miała kiepski wynik, nie było się czym pochwalić. Za to tutaj, w Auckalnd, drużyna Mapfre wyszła zwycięsko z niezwykle wyrównanej walki, jakiej kiedykolwiek byliśmy świadkami w 41-letniej historii wyścigu. Kapitan promieniał radością, za to reszta załogi wyglądała na wyczerpaną.

 

 

„Jestem bardzo, bardzo szczęśliwy.” – mówi Xabi – „To był bardzo trudny etap, szczególnie kilka ostatnich dni. Walczyliśmy z Abu Dhabi i Dongfeng, choć na początku płynęliśmy wolniej, w strefie konwergencji też. Ale dziś rano zobaczyliśmy, że są bardzo blisko i udało nam się ich wyprzedzić. Od tego momentu prowadziliśmy przez cały czas!”

 

 

Za nami cztery etapy z dziewięciu, a w każdym z nich zwyciężył inny zespół. W etapie 1 wygrał zespół Abu Dhabi Ocean Racing, w etapie 2 Team Brunel, w etapie 3 Dongfeng Race Team, a teraz Mapfre.

W ostatniej części tego emocjonującego wyścigu hiszpański zespół zaskoczył Abu Dhabi i Dongfeng i zgarnął im zwycięstwo sprzed nosa.

Jak by nie było, pokonali załogę Iana Walkera o 4 minuty i 25 sekund, a  o 4 minuty  i 23 sekundy z Abu Dhabi przegrała chińska drużyna, zajmując ostatnie miejsce na podium.

 

„Poprawiliśmy się podczas drugiego i trzeciego etapu, ale wciąż popełnialiśmy jakieś błędy.” – mówi baskijski żeglarza – „Mamy bardzo dobry zespół i mam nadzieję, że nadal utrzymamy poziom.”

 

Zwycięstwo jest tym słodsze, ponieważ przez pewien czas hiszpański zespół miał problemy z komunikacją z powodu awarii anten. Ostatecznie problem udało się rozwiązać z pomocą personelu technicznego i dostawców Cobhan, a zespół nie poddał się i nie przestał gonić liderów. O godz. 21.31 (czasu lokalnego) przekroczył linię mety. Wkrótce po nich metę minęli Abu Dhabi Ocean Racing i Dongfeng Race Team.

 

„To bardzo, bardzo ekscytujący finisz i kilka stresujących dni.” – komentuje Ian mówiąc, że czuje się bardzo dobrze. – „Cieszymy się z powodu Xabiego. To porządny koleś. Gratulujemy Mapfre!”

 

Tuż za podium, na miejscu czwartym, znalazł się zespół Avimedica, który ukończył wyścig po 20 dniach, 3 godzinach, 58 minutach i 8 sekundach.

 

Teraz czekamy na pozostałe dwie drużyny – Team Brunel i Team SCA – które od mety dzieli mniej niż 30 mil.

 1. MAPFRE
2. Abu Dhabi Ocean Racing 
3. Dongfeng Race Team 
4. Team Alvimedica
5. Team Brunel 
6. Team SCA
 

Zdjęcia: Ainoha Sanchez

 

 

Tłum. i oprac. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.volvooceanreace.com 

Komentarze