VOR 2014-2015: Dongfeng Race Team oficjalnie wycofuje się z piątego etapu, Abu Dhabi Ocean Racing umacnia pozycję lidera

0
449

Jeszcze wczoraj Caudrelier wierzył, że jego załodze uda się naprawić złamany maszt podczas postoju w Ushuaia w Argentynie. Ale późnym wieczorem pojawiło się oświadczenie zespołu:

 „Zapadła decyzja, aby dotrzeć do Itajaí przy pomocy silnika i nie kontynuować wyścigu – choć na chwilę obecną kapitan Caudrelier nie wycofał się oficjalnie, teraz to jedynie kwestia protokołu. Nie w smak mu te procedury administracyjne i gdyby był jakikolwiek sposób, aby wrócić do gry i dostać się do Brazylii, niewątpliwie by z niego skorzystał. Ale nawet przy użyciu silnika podróż potrwa około 10-12 dni, a potem jeszcze kilka dni zajmie naprawa uszkodzeń przed etapem 6.”

 

Dzięki wykorzystaniu silnika drużynie uda się zyskać kilka dodatkowych dni na dokonanie napraw przed rozpoczęciem kolejnego etapu – start ma się odbyć 19 kwietnia.

Dziś wieczorem Dongfeng powinien opuścić Ushuaia.

 

„Jeśli chcemy być gotowi, musimy wyruszyć z Ushuaia tak szybko, jak to możliwe i kierować się prosto do Itajaí. To wyścig z czasem. Musimy tam dotrzeć na tydzień przez rozpoczęciem etapu 6. Mamy około 2000 km do Itajaí, czyli od 10 d 12 dni drogi. To mało czasu.” – powiedział Caudrelier.

 

Tymczasem Abu Dhabi Ocean Racing, nadal na czele floty, umacnia swoją pozycję lidera w klasyfikacji ogólnej tegorocznej edycji VOR.

 

 

Przed rozpoczęciem wyścigu Walker powiedział, że stałe zdobywanie miejsc na podium daje szansę na wygraną zważywszy na problemy, z jakimi wszystkie jachty będą musiały się zmierzyć. Ta strategia jak widać nie jest pozbawiona sensu, szczególnie po tym, co przydarzyło się chińskiemu zespołowi.

 

Przed Abu Dhabi jeszcze długa droga, zanim znajdą się bezpiecznie w brazylijskim porcie, ale 8 punktów, jakie otrzyma Dongfeng za to, że nie ukończył etapu, to dla drużyny olbrzymi cios i przeszkoda w walce o zwycięstwo. Jeśli Azzam wygra w Itajaí, zyska 7 punktów przewagi nad Dongfeng.

 

 

Dziś przed południem od drugiego w kolejności zespołu Alvimedica Abu Dhabi dzieliło niecałe 9 mil,  od Mapfre ok. 24 mile i od Brunel ok. 38 mil.

Tymczasem Team SCA w południe zbliżał się do Przylądka Horn, nadal znajdując się na tyłach floty.

 

Zakładamy, że pierwsze cztery jachty dotrą do Itajaí między  5 a 6 kwietnia, natomiast SCA pojawi się na miejscu dwa lub trzy dni później.

 

 

Zdjęcia: Sam Greefield, Yann Riou, Matt Knighton, Amory Ross, Stefan Coppers, Francisco Vignale

 

Tłum. i oprac. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.volvooceanrace.ocm i informacja prasowa z news@volvooceanrace.com

Komentarze