Volvo Ocean Race 2017-2018: Na ostatnim zakręcie

0
673

 

 

Większa cześć floty przemieszcza się na wschód, zmierzając w kierunku mety. Nieuchronnie drugi etap dobiega końca.

 

Minione dni bezsprzecznie dały się we znaki uczestnikom, ale teraz już jachty znajdujące się na czele floty  kierują się w stronę mety w Kapsztadzie. Pozostało im do pokonania nieco mniej niż 2400 mil morskich.

 

Pierwszy zwrot w kierunku Kapsztadu wykonał Team Brunel, za nim Vestas 11th Hour Racing, z niewielką przewagą nad MAPFRE.

 

 

„Atmosfera na pokładzie w sobotę wieczorem była całkiem dobra, w końcu skierowaliśmy dziób w stronę Kapsztadu.” – napisał Simon Fisher. – „Nie mogę przestać sobie pluć w brodę za to, że nie poszliśmy bardziej zdecydowanie na południe, jak Brunel.”

 

Jednej z drużyn humor nie będzie dopisywał – Dongfeng Race Team.  Zaledwie 24 godziny temu załoga miała mocną pozycję na południe od floty, ale straciła ją wykonując spóźniony zwrot na południowy zachód. W wyniku tego drużyna znalazła się dalej na wschód, bliżej obszaru wysokiego ciśnienia, w którym królowała słaba bryza.

 

„Jesteśmy w d***.” –  skwitował wczoraj nawigator Pascal Bidegorry po aktualizacji raportu o pozycji jachtów.

 

Dongfeng jest na dużo gorszej pozycji, niż 30 godzin temu. Wydaje się, że będą musieli walczyć o trzecie miejsce, chociaż przez większość czasu znajdowali się na prowadzeniu.

 

Jednak do mety  pozostało mniej niż 2400 mil morskich i niecały tydzień żeglowania, zatem jeszcze wiele może się zmienić.

 

„Widziałem wiele dziwnych rzeczy  dziejących się na oceanie.” – powiedział weteran VOR, Stu Bannatyne, pocieszając załogę Dongfeng. – „Dopóki coś się definitywnie nie skończy, wszystko się może zdarzyć.”

 

Co racja, to racja. Raport z godz. 13:00 opublikowany na oficjalnej stronie wyścigu potwierdza tę teorię:

 

1. Vestas 11th Hour Racing

2. MAPFRE

3. Team Brunel

4. Dongfeng Race Team

5. Turn the Tide on

6. team AkzoNobel

7. Sun Hung Kai/Scallywag

 

 

Źródło: www.volvooceanrace.com

 

Zdjęcia: Ugo Fonolla, Ainoha Sanchez

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

Komentarze