Volvo Ocean Race 2014: Oby nauka nie poszła w las

0
531

Volvo Ocean Race zbliża się nieuchronnie. Zawodnicy uczą się pracy zespołowej i żeglowania na nowych, szybkich jachtach – mają na to cztery miesiące, więc muszą szybko nabrać wprawy.

 

„Młodzież jest przyszłością” – Bouwe Bekking, Brunel

Fakty są takie, że Holendrzy są niesamowicie podekscytowani nadchodzącym wyścigiem. Podczas pobytu w Holandii Bekking i reszta drużyny w ramach szkolnego projektu (mającego szerzyć zainteresowania żeglarskie wśród młodzieży) rozdali miniaturowe repliki jachtu Volvo Ocean 65, które trafiły do 4.000 dzieci, dzięki czemu ten, kto był za młody, żeby znaleźć się na pokładzie, może nosić jacht Team Brunel w kieszeni.

Podczas wyścigu do dzieci trafi również magazyn, po każdym z etapów, z którego będą mogły dowiedzieć się czegoś o życiu na pokładzie, nawigacji i technologiach. A ponieważ nie ma lepszego nauczyciela niż ten, który płynął w wyścigu, Dirk Nauta dołączył do projektu jako gość specjalny.

 

„Rozwinąć żagiel w Fort Adams i wrócić do domu w Newport – to najcudowniejsze uczucie”– Jesse Fielding, Alvimedica

Członkowie Team Alvimedica właśnie wrócili do domu po intensywnej przeprawie: płynęli z Lizbony do Newport na Rhode Island – rodzinnych stron kapitana Charliego Enrighta. Kiedy przybyli tam w poniedziałek wieczorem, po 10 dniach na morzu, powitał ich specjalny baner zrobiony przez przedszkolaków. Był na nim olbrzymi homar. Teraz młody zespół może zjeść tyle owoców morza z Nowej Anglii, ile zdoła, zanim znów wyruszy na Atlantyk w lipcu.

 

„Chcę stać się zawodowym żeglarzem i reprezentować swój kraj”- Wolf (Wilk), Donfeng

A oto kolejna drużyna, która musiała się sporo nauczyć. Wraz z innymi chińskimi żeglarzami Horace i Kong oraz pięcioma innej narodowości, Wolf przepłynął Atlantyk w kierunku przeciwnym do tego, który obrała Alvimedica – z Newport do Lorient we Francji, gdzie dotarli w poniedziałek wieczorem. To był czas intensywnej nauki. Team Donfeng przebyła 10.000 mil morskich, w tym 2800 transatlantyckich, a kapitan Charles Caudrelier mówi, że mają za sobą kluczowy etap i odkryli prawdziwe talenty zarówno wśród chińskich członków załogi, jak i pozostałych: „Teraz moim zadaniem jest stworzyć silny zespół z tych, których wybiorę do ostatecznej załogi.” Ostateczny kształt załogi poznamy 26 czerwca.

 

„Przebywanie na morzu naprawdę pomogą docenić życie na lądzie: łóżko, prysznic i toaletę” – Abby Elher, SCA

Najlepszą częścią szkoły są wakacje, czyż nie? I właśnie w tym tygodniu członkinie Team SCA odpoczywają po tym, jak przepłynęły dwukrotnie Atlantyk w ostatnim miesiącu, przebywając 15.000 mil morskich na swoim jachcie w koloru magenta. 12 dziewcząt opuściło Lanzarote, robiąc sobie przerwę: „Muszą się poruszać, wyluzować, aby wrócić do normalnego trybu życia i by zegar biologiczny zaczął normalnie funkcjonować.” – powiedział trener fitness i fizjoterapeuta drużyny, Santi Casanova. 

A przy okazji kobiet biorących udział w wyścigach żeglarskich, Brytyjka Tracy Edwards, planuje doprowadzić do użytku jacht, na którym brała udział w Whitbread 1989/90 wraz z pierwszą żeńską drużyną w historii VOR.  Maiden przeszła do historii zajmując drugie miejsce. Wspierana przez Simona Le Bon, wokalistę Duran Duran i jej konkurenta z edycji 1985/86, Tracy prowadzi obecnie kampanię, aby zebrać 44.000 funtów i uratować swój stary jacht.

„Jeden szczęśliwiec, żeglarz-amator, będzie płynął na Azzam wraz z moją załogą podczas wyścigu na dwa miesiące przed rozpoczęciem Volvo Ocean Race” – Ian Walker, Abu Dhabi Ocean Racing 

Wakacje… Członkowie Abu Dhabi mają przerwę od treningu w Cascais. Później, pod koniec czerwca, mają w planach transatlantycki rejs z Portugalii do Newport. Do Europy powrócą na Cowes Week, gdzie Azzam wystartuje w regatach, 6 sierpnia. Chcecie dostać się na pokład i wziąć udział w tym wyścigu razem z Abu Dhabi Team? Koniecznie zajrzyjcie na: https://www.facebook.com/AbuDhabiOceanRacing/app_350174571764134?ref=ts 

 

Zdjęcia: Sander van der Borch, Allan Lan, Rick Tomlinson, Ian Roman 

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.volvooceanrace.com 

Komentarze