Volvo Ocean Race 2014-2015: Tym razem piraci nie pokrzyżują szyków?

0
502

Niebawem flota siedmiu jachtów wypłynie z Cape Town do Abu Dhabi, rozpoczynając etap 2 tegorocznego VOR. W tym tygodniu eksperci ds. bezpieczeństwa dali zielone światło w związku ze znacznym spadkiem piractwa w tej okolicy.

 

W poprzedniej edycji, w etapie 2, jachty zostały wysłane z Malediwów do Sharjah z powodu zagrożenia atakami piratów na Oceanie Indyjskim. Przetransportowano je również na statku do etapu 3. Od tego czasu problem piractwa na Oceanie Indyjskim wyraźnie zmalał, a incydenty, jakie odnotowano, miały miejsce daleko na zachód od trasy wyścigu.

 

Knut Forstad podkreślił, że on i dyrektor Jack Lloyd nadal współpracują z ekspertami ds. bezpieczeństwa morskiego i monitorują sytuację na bieżąco.

 

 

„Jeśli pojawi się jakieś zagrożenie (nie tylko w tym etapie), możemy w każdej chwili zmienić plany. Bezpieczeństwo żeglarzy jest oczywiście najważniejsze. Nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego w tym obszarze, ale ściśle współpracujemy z tymi, którzy się na tym znają i dają nam zielone światło.” – Forstad dodał, że nie będzie strefy wykluczenia. – „Jachty mają teraz więcej opcji doboru strategii. Będziemy normalnie śledzić uczestników, jak podczas pierwszego etapu, pokazując ich właściwą pozycję. Ten etap będzie równie ekscytujący, co etap 1.”

 

Może się okazać, że ten etap będzie nieco krótszy, niż pierwotnie zakładano, choć zmienny charakter warunków atmosferycznych oznacza dość szeroki wachlarz potencjalnych dat jego ukończenia.

 

Ian Millen, z Dryad Maritime, której eksperci udzielają rad dotyczących wyścigu, powiedział: „Od 2011 roku poziom piractwa zmienił się znacząco. W rzeczywistości, na trasie, na której flota się znajdzie, nie ma żadnych doniesień o działalności piratów w 2014 roku. Oczywiście, niemożliwym jest całkowite wyeliminowanie ryzyka – ale oprócz innych środków, które mogą zostać podjęte, jest też możliwość zmiany trasy.”

 

Flota wyrusza do Abu Dhabi w środę, 19 listopada, mając do pokonania 6125 mil morskich. W sumie, jachty mają do pokonania 38,487 mil, odwiedzając 11 portów na wszystkich kontynentach. Wyścig zakończy się w Göteborgu, w Szwecji, w dniu 27 czerwca 2015 roku.

 

 

Zdjęcia: Ainoha Sanchez, Francisco Vignale

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

 

Źródło: www.volvooceanrace.co 

Komentarze